BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VG-körkérdés

Megoszlanak a vélemények arról, milyen hatással van a hazai gazdaságra, hogy a magyar munkaerő mobilitása csekély. Ennek történelmi és gazdasági okai is vannak, s a jelek arra mutatnak, hogy e téren a közeljövőben sem várható gyökeres fordulat. Komoly gátat jelent a lakáshelyzet megoldatlansága, ha valaki új településre költözik, a bérlés felemésztheti keresete jó részét, így csak keveseknek éri meg az ilyen jellegű váltás. Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az ingatlanárak az egyes régiókban különbözőek.
2003.03.14., péntek 00:00

Folyamatos tanulás



Devecz Miklós

A Flextronics stratégiai és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója

"A nem kellően mobil munkaerő gátja lehet a külföldi befektetéseknek. Az itt letelepülni szándékozó vállalatok ugyanis előzetesen megvizsgálják, hogy rendelkezésre áll-e megfelelő számú és szakképzettségű munkaerő. Cégünk is tapasztalta, hogy a dolgozók munkavállalás miatt nem igazán hajlandók egyik településről a másikra költözni. A csekély mobilitásnak objektív okai is vannak, nagy gondot jelent például a lakáskérdés megoldása. Úgy gondolom, hogy ennek a problémának az enyhítésében együtt kell működnie az államnak és az érintett cégeknek is. Komoly problémának tartom az úgynevezett szellemi mobilitás hiányát is. A munkavállalók egy része nem érzi szükségét annak, hogy az iskola befejezése után is folyamatosan képezze magát. Cégünknél a szellemi dolgozóknak egy úgynevezett Flextronics-akadémiát hoztunk létre, mely egy-másfél éves képzést ad, s segíthet a vezetői utánpótlás biztosításában is."



Regionális különbségek



Kollár Márton

A Jászberényi Aprítógépgyár humánigazgató helyettese

"Elképzelhető, hogy a munkaerő immobilitása hozzájárul a regionális munkanélküliség kialakulásához. A magyar munkavállalók többsége azonban nem azért nem hajlandó egyik településről a másikra költözni, mert lusta, hanem mert nincs meg a szükséges infrastrukturális háttér. Nincsenek olcsó bérlakások, megfelelő szintű munkásszállók, s az egyes régiók ingatlanárai között nagy a különbség. Ezt cégünk saját bőrén is tapasztalta, amikor az északkeleti régió településeiről próbáltunk meg forgácsolókat szerződtetni. Szembesülnünk kellett azzal a

ténnyel, hogy ha valaki ott rászánná magát lakásának értékesítésére, annak áráért városunkban nem tudna ingatlant vásárolni. Létezik egy pszichológiai gát is, Magyarországon sok ember hosszú évek munkája eredményeképpen vásárol lakást, vagy épít fel egy házat. Ahhoz ragaszkodik, s a külföldiek nem értik, ha valaki azt mondja, hogy fél élete munkáját áldozta otthona felépítésére."



Csekély hatás



Hegedűs Miklós

A GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója

"Úgy gondolom, kutatási eredmények nem igazolják egyértelműen azt, hogy a munkaerő immobilitása kedvezőtlen hatással lenne a gazdaságra, illetve gátolná a külföldi tőke beáramlását. A tőke be- és továbbáramlásának hatása együttesen jelentkezik, s a tőke mozgékonyabb, mint a munkaerő. Ha visszatekintünk az elmúlt évszázadok történéseire, látható, Európában történelmi hagyományai vannak annak, hogy az emberek ragaszkodnak ahhoz a régióhoz, településhez, ahol élnek. A fejlett nyugat-európai országokban ez a röghözkötöttség ugyan oldódott az elmúlt évtizedekben, de nem nyert polgárjogot az az életforma, ami mondjuk Amerikában jellemző. Magyarországon a lakáshelyzet is gátat szab a mobilitásnak. Például ha egy ózdi munkanélküli eladja a lakását, annak áráért nem tud másikat venni mondjuk Győrben, hiába kapna ott munkát. A kormány segíthet a régiók közötti különbségek csökkentésében."



Munkahelyteremtés



Fődi Edit

A Petrolszerviz Kft. pénzügyi és controlling-vezetőjének internetes válasza

"A fő probléma szerintem nem a munkaerő immobilitása, hanem az, hogy az ország jó néhány településén számottevő a munkanélküliség. Az államnak ezt kell megoldania. Szerintem elsősorban nem a szociális juttatásokat szükséges növelni, hanem munkahelyeket kell teremteni, illetve segíteni azok megtartását. A külföldi tőke oda áramlik, ahol állami garanciákat kap a kialkudott kedvezmények megtartására. Természetesen a helyi önkormányzatoknak is nagy szerep jut ebben. A munkaerő immobilitása fogalom helyett a munkahelyhiányt használnám, s úgy vélem, hogy nem szabad leegyszerűsíteni ezt a komplex, sok embert érintő problémát. A munkanélküliség nem helyi, vagy regionális jellegű probléma. A keleti és a nyugati országrész között ugyan nagy a különbség, de nem akkora, hogy a keleten élők egyszerű átköltözéssel megoldhatnák a saját megélhetési gondjaikat, s ne lehetetlenítenék el a nyugati régióban élők mindennapjait."



Legfeljebb ingázás



Bodrogi József

A Halaspack Csomagolóanyag Bt. vezérigazgatója

"A Magyarországon működő, illetve az idetelepülő cégeknek számot kell vetniük azzal, hogy az itteni munkaerő mobilitása meglehetősen csekély. Ez a korábbi években is így volt, s nem tartom valószínűnek, hogy e téren a közeljövőben jelentős változás lenne. Az immobilitás kialakulásában az egyik fő ok a lakáskérdés. Cégünk például nem tud lakást biztosítani munkavállalóinak, ezért annak nincs is értelme, hogy egy álláshirdetést Budapesten vagy a Dunántúlon jelentessünk meg. Sőt azt látjuk, hogy Kiskunhalason már a kecskeméti dolgozó sem keres állást. A tapasztalatok azt mutatják, hogy legfeljebb harminc kilométeres körzetben érdemes új dolgozót keresni, ilyen távolságból ugyanis még elviselhető a napi ingázás, és az utazási költségek térítését a cég is vállalni tudja. A gyakorlat az, hogy betanított munkára helyben keresünk jelentkezőket, kvalifikált munkaerő felvételénél viszont tágítjuk a kört, s bejárókat is alkalmazunk."

















A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.