Kényes egyensúly
Hegedűs Miklós
A GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója
"Nehéz ideális időpontot megjelölni. A bevezetés annak függvénye, hogy milyen állapotban van a magyar gazdaság. Olyan időpontot kell találni, hogy az euró bevezetése a legkisebb gondokat okozza, s inkább az előnyök kerüljenek előtérbe. Az uniós belépéshez is meg kell felelni bizonyos egyensúlyi követelményeknek, de az eurózónához való csatlakozáshoz még szigorúbb kritériumokat kell teljesíteni. Reálisan nézve a magyar gazdaság helyzetét, az uniós belépéskor az ország még nem lesz érett az euró bevezetésére, sőt elképzelhető, hogy a 2007-es időpont is korai lesz. Értelmes egyensúlyt kell találni, nem biztos, hogy a mindenáron való megfelelést - államháztartási hiány leszorítása, infláció mérséklése - erőltetni kell, hiszen elképzelhető, hogy annak a későbbiekben komoly ára lesz. Annak figyelembevételével is, hogy 2006-ban választások lesznek, az euró bevezetésére várhatóan 2008-2009-ben lesz reális esély."
Szigorú feltételek
Kassai Róbert
Az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) alelnöke
"A forint felértékelődése nyomán kirobbant viták is rávilágítottak arra, hogy a forint árfolyamának változása olyan monetáris eszköz, mely a magyar gazdaság fejlődését segítheti vagy hátráltathatja. Az erős forint az exportőröknek hátrányt, míg az importőröknek előnyt jelentett. Az egységes pénznem bevezetése ezeket az előnyöket és hátrányokat kiegyenlítené. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy az úgynevezett maastrichti kritériumokat a tizenöt uniós tagország közül csak Luxemburg tudta maradéktalanul teljesíteni. Akadnak olyan tagországok, melyek az előírtak huszonöt százalékának sem tudtak megfelelni. Ennek figyelembevételével valószínűnek látszik, hogy a prognosztizált 2007-es időpont is korai, s például az államháztartási hiány mérséklését, az infláció leszorítását nem tudnánk teljesíteni. Nem biztos, hogy az euró bevezetésének erőltetése jót tenne a gazdaságnak, a 2009-es időpontot reálisabbnak tartom."
Erősödés
Reményi Tibor
A Kaba Elzett Rt. vezérigazgatója
"Magyarország uniós csatlakozását követően még el kell telnie néhány évnek ahhoz, hogy az országnak érdemes legyen belépnie az euróövezetbe. Nem lehet ugyanis figyelmen kívül hagyni azt, hogy az EU által előírt kritériumoknak meg kell felelni. Gondolok itt az államháztartási hiány csökkentésére vagy az infláció visszaszorítására. Ha mindent ezeknek rendelne alá a gazdaságpolitika, akkor elképzelhető, hogy a gazdasági növekedést kellene visszafogni, s az több hátránnyal, mint előnnyel járna. Magyarország ugyanis véleményem szerint még a fejlődő országok sorába tartozik. A nagy exportőr cégek többsége vélhetően örülne az euró minél előbbi bevezetésének. A forint árfolyamváltozása sokuknak veszteséget okozott, s a közös valuta bevezetése kiszámíthatóbb gazdálkodást tenne lehetővé. Cégünk egy multinacionális vállalat kebelébe tartozik, s igyekszünk olyan elszámolást alkalmazni, hogy az árfolyam-ingadozásokat kiküszöböljük."
Kiszámítható gazdálkodás
Karsai Béla
A Karsai Holding Rt. elnök-vezérigazgatója
"Először is be kell lépnünk az Európai Unióba, ez legkorábban 2004-ben lehetséges. Azt követően még akklimatizálódnunk kell az uniós viszonyokhoz, s a magyar gazdaságnak is meg kell felelni azoknak a követelményeknek, melyek lehetővé teszik, hogy a forint helyett Magyarországon is az euró legyen a fizetőeszköz. Úgy gondolom, hogy erre legkorábban 2006-ban lesz esély. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az euró bevezetését követően némi áremelkedésre lehet számítani. Mint gazdasági vezető örülnék a közös valuta mielőbbi bevezetésének. Kiszámíthatóbb gazdálkodást tenne lehetővé az, hogy az alapanyagot euróért vesszük, s a bevétel, a bérek kifizetése is abban történne. Az árfolyamkockázatot ezzel ki lehet védeni. Magánemberként is üdvözölném az eurórendszerhez való kapcsolódást. Munkám miatt sokat utazom, s az mindenképpen kedvező lesz, hogy Európa csaknem minden országában ugyanazzal a valutával fizethetek."
Árfolyamkockázat nélkül
Beluzsár András
A Jászberényi Aprítógépgyár Rt. vezérigazgatója
"Cégünk termelésének kilencvenkilenc százalékát a nyugat-európai országokban értékesítjük, így az elmúlt hónapokban társaságunkat kedvezőtlenül érintette a forinterősödés. Annak negatív hatásait nehezen lehetett ellensúlyozni, hiszen a recesszió miatt a konkurenciaharc is erősödött. Bár van elegendő megrendelésünk, de romló jövedelmezőséggel kell számolni. Amennyiben a forintot az euró váltaná fel, az árfolyamkockázat eltűnne. Ez cégünk számára kedvező lenne, hiszen kiszámíthatóbb gazdálkodást tenne lehetővé, s gondolom, hogy hasonlóképpen vélekednek a nagy exportőr vállalatok is. Én örülnék az euró mielőbbi bevezetésének. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy 2007-nél korábban nem lesz esély a forint leváltására. Nem tartom valószínűnek, hogy már jóval előbb meg tudjunk felelni a maastrichti kritériumoknak, s kérdés, hogy milyen ütemben tudja az ország csökkenteni az államháztartási hiányt s mérsékelni az inflációt."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.