Érdekes lesz látni, menynyit fizet majd 2007-ben az Európai Parlament a strasbourgi plenáris üléseknek helyet biztosító épületek bérletéért a múlt héten kipattant túlszámlázási botrány után. Az Európai Bizottság szerdán teszi közzé a jövő évi közösségi költségvetés első előzetes tervszámait, s az újságírók erre bizonyosan rákérdeznek majd, ha Dalia Grybauskaité költségvetési biztos magától esetleg nem mondaná ezt el.
A huszonöt éven át akár évente 2,7 millió eurót is elérő túlszámlázás nemcsak azért kínos, mert az EP-nek tilos bármiféle regionális vagy helyi önkormányzatot közvetlenül támogatnia. Az elzászi város számára azért különösen kellemetlen az ügy kipattanása (ez egyébként a helyi sajtó fontosságát dicséri: a botrányról a Derniere Nouvelles d’Alsace című megyei lap írt először), mert nyilván sokak számára ismét felveti majd: mi értelme van a strasbourgi székhely fenntartásának, amikor az EP egy hónapból csak három-négy napig, a plenáris ülések idején tartózkodik ott, egyébként pedig Brüsszelben működik?
A több száz hivatalnok, a 732 képviselő, a sok-sok tonnányi irat havi ingáztatása Brüsszel és Strasbourg között évente 200 millió eurót húz ki teljesen feleslegesen az európai adófizetők zsebéből. A kizárólag a franciáknak jó rendszer megváltoztatására ennek dacára a mostani botrány kiterjedése esetén sincs sok esély. Ahhoz ugyanis módosítani kellene a közösségi alapszerződést, s ez csak Párizs egyetértésével lehetséges. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.