A jövőre nézve a Gazpromnak egy egész sor bonyolult, ám annál érdekesebb cselekvési forgatókönyve van. Alekszej Miller mamutvállalatában nagyon is jól tudják, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint Vlagyimir Putyinnak alig egy éve van hátra a Kremlben. Nem vesztegetik hát az időt. Áprilisban frontális támadást indítottak a megmaradt – még mindig hatalmas – Jukosz-vagyon földgázüzletágának megszerzésére. Ökológiai és más kifogásokkal a Shellt, a Chevront, az Exxont, a BP-t – ezeknek az 1990-es évek első felében az akkor hiányzó pénzeszközök és a mindmáig hiányzó modern technológia miatt, a most elhunyt Borisz Jelcin „nyitása” eredményeképpen sikerült bekerülni az ígéretes orosz energetikai piacra – ezekben a hetekben a Kreml rákényszeríti, hogy ajánlják fel részvénycsomagjaik tekintélyes részét a Gazpromnak.
Egészen más technikákat alkalmaz a volt szovjet gázipari minisztériumból magánosított, majd Vlagyimir Putyin uralma alatt visszaállamosított Gazprom a volt szovjet tagköztársaságokban. Alapvetően három forgatókönyvet látunk. Az elsőre Örményország lehet a példa, ahol tavaly egy 25 évre kötött földgázszállítási szerződés fejében Moszkva kicsikarta egy ottani villamos erőmű, valamint az Iránból érkező földgázvezeték 40 kilométeres szakaszának tulajdonjogát, és megrendelést a vezeték újabb, 197 kilométeres szakaszának megépítésére. Moszkva jó pénzért még egy hatalmas tétel orosz fegyvert is rátukmált a koldusszegény Jerevánra. (E megállapodás geopolitikai rafinériája abban rejlik, hogy Örményország hadiállapotban áll az energiaszférában a nyugati világnak elkötelezett Azerbajdzsánnal.)
Egészen más az orosz energiapolitika Közép-Ázsiában. Putyin évek óta személyesen látogat el a komoly kőolaj- és földgáztartalékokkal rendelkező „új demokráciákba”, ahol a kíséretében lévő orosz olajbárók a cárok korában kialakult technikákkal: hízelgéssel, megvesztegetéssel, sokmilliós hitellel kenyerezik le a döntéshozókat. A cél szentesíti az eszközt. A cél pedig egyrészt az, hogy a Gazprom továbbra is 300 dollárért adhassa el a 100 dollárért kapott közép-ázsiai földgázt.
Másrészt pedig a Putyin második elnöki ciklusában mindvégig a hosszú távú stratégiai feladatokra összpontosító Kremlnek az a célja, hogy Európa és az (ez ügyben szokatlanul szerényen az EU mögé bújó) Amerikai Egyesült Államok ne tudja megszerezni az orosz energetikai monopólium számára a térségben egyedüli veszélyt jelentő Kaszpi-tengeri kőolajat és földgázt. Tegnap erről tárgyalt Moszkvában a türkmén elnök. Szomorú hírek ezek az Oroszországot elkerülő Nabucco földgázvezeték elszánt híveinek…
Alekszej Milleréknek ma már arra is van gondjuk, hogy a Gazprom függőben lévő kisebb ügyeit is rendezzék. Ez a harmadik fontos forgatókönyv.
Az orosz gázóriás 1994 óta potom 1,3 milliárd dollár értékben szállított földgázt a Moldovától 1990 őszén elszakadt, 58 százalékban oroszok és ukránok lakta, aprócska Dnyeszter Menti Köztársaságnak, amely azóta sem fizette ki a számlát. A szovjet korszak birodalmi paternalizmusához szokott szakadárok vezére, Ivan Szmirnov közölte, hogy esze ágában sincs fizetni. A Gazprom erre eladta a tartozást a kis köztársaság gazdaságában érdekelt Aliser Uszmanov Metalloinveszt nevű holdingjának.
A látszólag partikuláris történet itt válik érdekessé. Uszmanov ugyanis az orosz gazdasági expanzió szolgálatába szegődött „jó oroszországi oligarchák” egyike. Holdingjához tartozik a Szmirnovék adóbevételeinek egyharmadát adó Moldovai Vaskohászati Művek 30 százalékos részvénycsomagja. Uszmanov tehát zsarolhatja Szmirnovékat. Zsarolni is fogja, mert a Kreml erre tartja, és nyilván megfelelően ellentételezi áldásos tevékenységét. „Uszmanov a Gazprom egyik legfontosabb üzleti partnere. Már jó ideje az orosz földgáz-monopólium érdekeit érvényesíti a Dnyeszter Menti Köztársaságban, ahol jelentős gazdasági érdekeltségei vannak” – mondja erről Sztanyiszlav Belkovszkij, a szókimondásáról híres moszkvai politológus.
Uszmanov nincs egyedül. Ebben a vállalatban tulajdonosként (a saját gyarapodásuk mellett) elsősorban a Kreml érdekeiért lobbiznak a jelenlegi ukrán miniszterelnök, Viktor Janukovics Régiópártjának leggazdagabb képviselői és támogatói. Köztük a volt elnök, Leonyid Kucsma pénztárosának tartott, sokszoros milliomos Rinat Ahmetov, aki ma a Janukovics-párt képviselője a napokban feloszlatott, önhatalmúlag azonban továbbra is működő törvényhozásban.
A „jó oligarchák” már az 1990-es években kivásárolták az apró Dnyeszter Menti Köztársaság összes többi stratégiai vállalatát, a villamos erőműtől az egy szem hadiüzemig. Ilyen és ehhez hasonló szerepet játszanak a volt Szovjetunió szinte valamennyi utódállamában a privatizációs újgazdagok. Távolról sem csak a Moszkva-barát erők oldalán. A nyugati orientációjáról ismert, évek óta hazája NATO-tagságát szorgalmazó Viktor Juscsenko ukrán elnök alig fél évvel emlékezetes „narancsos” győzelme után az elnöki nyaraló kertjében, egy vasárnapi magánebéden odaígérte az ukrán ipar egyik zászlóshajóját Viktor Vekszelberg orosz állampolgárnak. Ő szintén „jó oligarcha” azóta, hogy egy New York-i árverésen százmillió dollárért visszavásárolta a bolsevikok által 1917 után külföldre síbolt kilenc porcelán Fabergé-tojást, a cári család egykori tulajdonát.
Minden jel arra mutat, hogy a Kreml a volt Szovjetunióban és számos más országban is afféle trójai falóként mozgatja az orosz vadprivatizáció rövid pórázon tartott milliomosait. Feladatuk, hogy a szláv civilizációban – a cári időktől kezdve végig a szovjet korszakon át mindmáig – a regnáló elit mindenkori létalapját biztosító gazdasági-birodalmi expanziót szolgálják.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.