BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
befektetési stratégia

Az értékalapú befektetés és annak szerepe a gazdasági környezetben

Ahogy a legtöbb befektetési stratégiáról, úgy az értékalapú szemléletről is jellemzően megoszlik a tőkepiaci szereplők vélekedése. Pedig a stratégia alapelvei – a vállalatok valós értékének szem előtt tartása, illetve a megfontolt, a piaci ingadozásokkal szemben rezilizens attitűd – megfelelő alternatívát nyújthat egy a jelenlegihez hasonló, volatilis gazdasági környezetben. De hogyan értékelhetjük pontosan a vállalatokat, és milyen kockázatokkal kell számolni a befektetési döntések során? Az alábbiakban e stratégia alapelveit és nemzetközi példáit tárgyalom.
Szerző képe
Berki Ferenc
a Delta Technologies Nyrt. meghatározó tulajdonosa
2024.12.10., kedd 10:00

Az értékalapú befektetési szemlélet (value investing) célja, hogy a befektetők olyan vállalatok részvényeibe fektessenek be, amelyek alulértékeltek a piacon, azaz a részvények ára nem tükrözi a valós piaci értéket. Az alapvető elv a hosszú távú növekedés és stabilitás keresése, a rövid távú spekulatív mozgások elkerülésével.

Stock Market Performers Illustrations
Az értékalapú szemléletről megoszlik a tőkepiaci szereplők vélekedése / Fotó: NurPhoto via AFP

A vállalatértékelés alapvető szempontjai

A vállalatok értékelése során számos tényezőt figyelembe kell venni. Az egyik legfontosabb a pénzügyi mutatók alapos elemzése, amelyek segítségével megítélhetjük a vállalatok jelenlegi pénzügyi helyzetét, beleértve a bevételek, nyereségesség, valamint a pénzáramlás állapotát. A vállalatok piaci pozíciója és versenyképessége is kulcsfontosságú szempont: milyen mértékben képesek a cégek megvédeni pozíciójukat a piacon, és mennyire sikeresek a versenyben. Ezen kívül a növekedési potenciál is elengedhetetlen tényező a vállalatok értékelésében, amely a jövőbeli kilátásokra és a hosszú távú stratégiákra alapoz. Végül a vezetőség szakértelme, a társadalmi és környezeti szempontok, valamint az ESG is egyre nagyobb szerepet kapnak a befektetési döntésekben, hiszen a vállalati fenntarthatósági politika és a társadalmi felelősségvállalás a hosszú távú pénzügyi eredményesség tekintetében egyre meghatározóbbá válnak.

Az alapelvek és stratégiák követése befolyásolják a befektetői döntéshozatalt. A vállalatok elemzése során egyes befektetők a DCF modellre, azaz a diszkontált cash flow módszerre hagyatkoznak, amely segít meghatározni egy vállalat jelenlegi értékét a jövőbeni pénzáramok alapján, valamint a piaci megtérülési és kockázati rátákat figyelembe véve. 

Az értékalapú befektetők számára a hosszú távú szemlélet az alapvető: a piaci fluktuációk és rövid távú változások kevésbé befolyásolják a döntéseket, inkább a vállalatok hosszú távú fejlődésére, növekedésére összpontosítanak.

Az egyik legfontosabb elv, amelyet az értékalapú befektetők követnek a naprakész információk megszerzése mellett a széles körű diverzifikáció, amely segít csökkenteni a kockázatokat.

Alulértékeltség: lehetőség vagy veszély?

Az értékalapú befektetési stratégia kockázatokat is hordoz magában, amelyeket érdemes alaposan feltérképezni és megérteni. A tőzsdei árfolyamok ingadozásából és a makrogazdasági változásokból adódik a piaci kockázat, a gazdasági bizonytalanságok és válságok jelentős hatást gyakorolhatnak a vállalatok értékére. Emellett a menedzsment kockázata sem elhanyagolható, hiszen a cégvezetés döntései és stratégiai elvei alapvetően meghatározzák az adott vállalat teljesítményét. Az alulértékelt cégekbe történő befektetések sem garantálják mindig a várt növekedést, előfordulhat, hogy a vállalatok nem tudják elérni a kívánt értéknövekedést. A kockázatok mérsékléséhez elengedhetetlen a jól átgondolt befektetési stratégia és a piaci folyamatok folyamatos figyelemmel kísérése.

A nemzetközi példák és híres értékalapú befektetők segítenek megérteni, hogy milyen elvek mentén működik az értékalapú befektetés.

Az egyik legismertebb részvénybefektető és üzletember Warren Buffett, a Berkshire Hathaway vezérigazgatója, aki az alapos vállalati elemzés és a hosszú távú növekedési lehetőségek keresése alapján érte el legnagyobb sikereit. Buffett filozófiája szerint a siker kulcsa a mély megértés, a türelem és a jól megválasztott, alulértékelt vállalatokba történő befektetés. A másik híres befektető Benjamin Graham, aki könyvével – amelynek címe The Intelligent Investor – megalapozta az értékalapú befektetés elveit. Graham szemlélete alapján a befektetőknek el kell kerülniük a spekulációt, és alulértékelt vállalatokat kell keresniük, amelyek a piacon való hosszas jelenlét után a valódi értékükhöz jutnak.

Az értékalapú befektetés tehát egy olyan stratégia, amely a hosszú távú növekedésre összpontosít, és amely a megfelelő elemzés és piaci megértés alapján fenntartható üzleti modellekhez vezethet. A vállalatok helyes értékelése és az alapelvek követése biztosíthatja a stabil és fenntartható befektetési eredményeket.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.