BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szegénység is okoz etikátlanságot

A finanszírozás szempontjai nem rendelhetők a minőségiek fölé -- jelentette ki a kórházszövetség elnöke egy tegnapi konferencián, ahol egyebek mellett a hálapénz kétarcú jogi szabályozásáról és a gyógyszercégek reklámtevékenységéről is szó esett.

A magyar piacgazdaság erkölcsi szabályozottsága gyenge, az egészségügy külön gondja, hogy állami és piaci elemek keverednek benne, ami számos etikai problémát okoz -- hangzott el a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tegnap tartott etikai konferenciáján. Ajkay Zoltán, a Magyar Kórházszövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az ágazat gazdasági helyzete az elmúlt tíz évben romlott, a forráskivonás következtében felére csökkent a ráfordítások reálértéke. Az orvosoknak gyakran kell szembenézni "a szakmailag lehetséges és a gazdaságilag megengedhető" ellentmondásával. Az elszegényedést támasztja alá az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése is, ami szerint az egy főre jutó egészségügyi kiadást tekintve hazánk a világrangsor 59. helyén van, megelőz bennünket Mexikó és a nemrég háborút átélt Horvátország. Ajkay állítja: a teljesítményelvű finanszírozás felveti az orvosi dokumentáció hitelességét, aminek oka, hogy az eladósodott kórházak a súlyosabbnak feltüntetett betegségek révén kívánnak több pénzhez jutni az OEP-től.

Az erkölcsi gondok között kiemelt helyen van a hálapénz -- mondta Kereszty Éva, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetője. Úgy fogalmazott: szóban mindenki elítéli a paraszolvenciát, ám a jog e tekintetben kétarcú, a tiltás mellett ugyanis a hálapénz megadóztatásával az állam legalizálja azt. A MOK elnöke a nemrég elfogadott egészségügyi törvény azon rendelkezését bírálta -- megtették ezt az előkészítéskor is --, ami szerint a kezelőorvos nem a tőle elvárható, hanem a legnagyobb gondossággal köteles ellátni a beteget. Kupcsulik Péter szerint ez értelmezhetetlen, emiatt nehéz az etikai elmarasztalás is.

Ez utóbbira megvan a mód a hazai gyógyszerfronton -- derült ki Bogsch Eriknek, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatójának előadásából. A hazai és a nemzetközi gyógyszercégek ugyanis közös etikai kódexet fogadtak el, aminek betartása az egészségügyben kialakult kritikus helyzet miatt nehéz. A kódex egyebek között arról is rendelkezik, hogy a reklám nem irányulhat egy-egy termék forgalmának növelésére. A nemzetközi ajánlásokból átvették azt is, hogy a gyógyszerkészítmények orvosi felírásáért, alkalmazásáért tilos díjazást felkínálni, s az intézményeknek nyújtott ajándékozásban is törekedni kell a mértéktartásra. Nem büszkélkedhetünk a Nemzetközi Korrupcióellenes Szervezet tanulmányát olvasva, hiszen a 99 országban készített vizsgálatuk alapján Magyarország a 31. helyen áll.

Tíz év alatt felére csökkent az egészségügy pénze A finanszírozás szempontjai nem rendelhetők a minőségiek fölé -- jelentette ki a kórházszövetség elnöke egy tegnapi konferencián, ahol egyebek mellett a hálapénz kétarcú jogi szabályozásáról és a gyógyszercégek reklámtevékenységéről is szó esett. N. T. E.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.