BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csorbul a függetlenség

Az egyik oldalon a kormányzó szociáldemokrata párt (CSSD) és a Václav Klaus által vezetett Polgári Demokrata Párt (ODS) erőszakolja a jegybanktörvény módosítását, a másik oldalon a Kereszténydemokrata Unió/Cseh Néppárt (KDU/CSL) és a Szabadság Uniója (US) támadja a tervet a szenátussal és Václav Havel államelnökkel együtt, de a szenátusi elutasítás és a nemrégi elnöki vétó ellenére mindenki biztosra veszi, hogy végül, most már harmadszor tárgyalva, a parlament mégis hatályba lépteti a törvényt.

A Právo szerint a CSSD eredetileg csak az Európai Unió jogszabályaihoz igazodva akarta mérsékelten korlátozni a jegybanki hatásköröket, de a 96 módosítási javaslattal élő ODS-képviselők nyomására a terv teljesen más irányt vett: a törvénymódosítás 2001. január 1-jére tervezett hatálybalépése után a jegybank "a kormány bankfiókjává" alakul. Felső vezetőit a kormány nevezi ki, az államelnök csak jóváhagyja, pedig a kinevezés az államfő alkotmányban biztosított kizárólagos joga volt. A bank gazdálkodását a legfelsőbb ellenőrzési hivatal felügyeli, üzemeltetési és beruházási költségvetését a parlamenttel kell jóváhagyatnia. Az árfolyam- és kamatmódosításról, az inflációs célokról a kormánnyal kell konzultálnia. A felső bankvezetők bérei nem haladhatják meg a közjogi méltóságokét. A bank fő feladata az -- alkotmány rendelkezésével ellentétben -- a valutastabilitás helyett az árstabilitás biztosítása lesz.



A törvénymódosítás alkotmányellenességét maga Pavel Mertlík pénzügyminiszter sem vitatja, de a Mladá Fronta Dnes által idézett szavai szerint "ez jogilag könnyen megoldható kérdés, mindössze az alkotmányt kell hozzáigazítani a törvényhez". Valóban, ehhez már meg is tették az előkészületeket, az alkotmánymódosítás tervét első olvasatában már jóváhagyta a parlament. A pénzügyminiszter inkább a jegybanki költségvetés két -- folyó és beruházási -- részre osztását tartja bonyolult megoldásnak, de hangsúlyozta, hogy "ez lényegében még külföldön sem kipróbált kísérlet, ha nem működik, később lehet rajta változtatni".



Ivan Pilip US-képviselő, egykori pénzügyminiszter szerint a CSSD és az ODS törekvése a jegybanki önállóság megcsorbítására lényegében az ODS "bosszúja" -- Klaus a kormányzása alatt bekövetkezett gazdasági összeomlás okozójának a Josef Tosovsky által vezetett jegybankot tartotta túl szigorú valutapolitikája miatt --, ami gyors reakciót válthat ki az EU részéről, erre pedig az egész ország ráfizethet. Havel elnök igyekszik gyorsan megelőzni a készülő katasztrófát: a születő új jegybanktörvény hatálybalépése előtt él a régi törvény biztosította jogával, még novemberben kinevezi a következő hat évre a jegybank új igazgatótanácsát és kormányzóját.


Politikai harc a cseh jegybank körül Az egyik oldalon a kormányzó szociáldemokrata párt (CSSD) és a Václav Klaus által vezetett Polgári Demokrata Párt (ODS) erőszakolja a jegybanktörvény módosítását, a másik oldalon a Kereszténydemokrata Unió/Cseh Néppárt (KDU/CSL) és a Szabadság Uniója (US) támadja a tervet a szenátussal és Václav Havel államelnökkel együtt, de a szenátusi elutasítás és a nemrégi elnöki vétó ellenére mindenki biztosra veszi, hogy végül, most már harmadszor tárgyalva, a parlament mégis hatályba lépteti a törvényt. vg-háttér-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.