Rendkívül hátrányosan érintené a magyar borexportőröket, ha januártól nem lépne életbe az új borkereskedelmi megállapodás Magyarország és az EU között -- közölte lapunkkal Herpay Balázs, a Magyar Borgazdaság Szövetségének (MBSZ) igazgatója. Mint lapunk tegnapi cikkéből ismertté vált, az egyezmény hiányában hazánk 415 ezer hektoliteres vámmentes borkvótát vesztene el, így mintegy 1,8 milliárd forinttal nőne jövőre az unióba irányuló kivitel vámterhe. A bortárgyalásokat az EU függesztette fel, mivel súlyos konfliktusként kezeli a magyar kukoricaexport-stop miatt kirobbant vitát.
Herpay szerint most leállhatnak a jövő évre vonatkozó üzleti tárgyalások, és az uniós vevők árdiktátumaitól is tartaniuk kell a hazai cégeknek. A helyzet azért lehet súlyos, mert a magyar éves borexport fele az EU-ba irányul, és a teljes ágazati exportbevétel 64-65 százaléka is onnan származik. Ez tavaly 450 ezer hektoliteres kivitelt és 54-55 millió dollár bevételt jelentett.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) tegnap levélben hívta fel a veszélyre az illetékes minisztériumok és kormányszervek figyelmét -- tudtuk meg Urbán Andrástól, a HNT főtitkárától. Tudomása szerint az EU Romániával és Bulgáriával már megkötötte a velünk tervezetthez hasonló bormegállapodást, ami a magyar cégek tetemes versenyhátrányát eredményezheti 2001-től.
Az MBSZ számításai szerint vámmentesség nélkül literenként 40 forintnak megfelelő összeggel nőne a jövő évi EU-s borvám. Ennek következtében drámai helyzet állhat elő -- fogalmazott Török Imre, a Hilltop-Neszmély Rt. igazgatója. Hozzátette: mivel az EU-s importőrökkel most kellene véglegesíteni a 2001-es keretmegállapodásokat, a bizonytalanság miatt komoly üzletek eshetnek kútba. Schmidt Győző, a bonyhádi Danubiana Bt. ügyvezetője pedig úgy vélte, hogy az EU-s vevők egészen biztosan a magyar exportőrökre hárítják a vámok okozta többletköltségeket. Ez Herpay szerint megakadályozhatja az áremeléseket, sőt árcsökkenést idézhet elő. Mindez éppen egy olyan, borászati szempontból kiváló év után következne be, amikor esélyünk lenne a külpiaci pozíciók erősítésére -- mondta Török.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.