BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felértékelte Ausztriát az EU-tagság

Ausztria működőtőke-vonzó képessége rendkívül megnőtt az ország 1995-ös EU-csatlakozása után. Ebben az 1994-es adóreform is jelentős szerepet játszott, de az is kétségtelen, hogy az unióhoz mint hatalmas egységes piachoz való csatlakozás -- párhuzamosan az EU-s szabályozási rendszer átvételével -- felértékelte az országot a külföldi beruházók szemében.

Ausztria hagyományosan jelentős nettó működőtőke-importőr ország. Történelmi és strukturális okok mellett ez a tőkevonzási politikával magyarázható. Az 1990--99-es időszakban a működőtőke-export és -import rendkívül dinamikus növekedést mutatott, de a tőkebeáramlás összességében nagymértékben meghaladta a tőkekivitelt. A működőtőke beáramlásában szembetűnő mérföldkő 1995, Ausztria csatlakozása az EU-hoz.
Az 1991--94-es időszakban Ausztriában befektetett külföldi működőtőke (FDI) állománya 105,5 milliárd schillingről 145,3 milliárdra nőtt, azaz 1,37-szorosára, míg Ausztria külföldön befektetett működőtőke-állománya 45,8 Mrd schillingről 103,0 milliárdra növekedett, azaz 2,25-szorosára. Az EU tagjaként Ausztria tőkevonzó szerepe és képessége igen jelentősen megnőtt -- miközben a működőtőke kivitele dinamikusan folytatódott, sőt 1995--97 között további lendületet kapott. Az 1995--99-es időszakban az Ausztriában befektetett FDI-állomány 176,9 milliárd schillingről 315,2 milliárdra emelkedett, 1,78-szorosára. Az osztrák külföldi közvetlen befektetések állománya ebben az időszakban 118,1 milliárd schillingről 229,8 milliárdra szökött fel, azaz csaknem megkétszereződött.
Ausztriát az FDI-befektetők már az EU-csatlakozás előtt vonzónak ítélték, de ez a kedvező megítélés az EU-belépés óta rendkívül megerősödött, ami döntően a "kapun belülre" kerülés előnyével, a közös integrációs térség biztonságot nyújtó szerepével magyarázható. Igaz, az 1990--99-es időszak átlagában Ausztriában megvalósított külföldi működőtőke-beruházások (flow) növekedése még így is elmaradt a fejlett országok FDI-exportjának bővülésétől.
Ausztriában a működőtőkét vonzó legfontosabb tényezők a magas termelékenység, magasan szakképzett munkaerő, jelentős tudományos, kutatási potenciál, kiépített, jól működő infrastruktúra. A legnagyobb külföldi közvetlen befektetővel, Németországgal összehasonlítva a legtöbb területen némileg alacsonyabb bérszínvonal és közterhek jelentenek előnyt. A mérleg másik serpenyőjében a következő negatívumok állnak: nemzetközi összehasonlításban viszonylag merev struktúrák, állami-közületi bürokrácia, relatív gyenge verseny és az állami-közületi támogatások torzító szerepe, monopóliumok és védett szektorok megléte, az innovációs ráfordítások EU-átlag alatti aránya (a bruttó értékesítéshez viszonyítva).
A gazdaságpolitika elsősorban az innovációs készség és képesség erősítésével, a regionális fejlesztési politika eszközeivel, a technológiai megújulás számára kedvező keretfeltételekkel, a védett szektorok megnyitásával, a monopolhelyzetek megszüntetésével, a deregulációval járulhat hozzá a külföldi működőtőke folytatódó beáramlásához Ausztriába.
A legutóbbi évek FDI-beruházásait nagymértékben az átvételek és fúziós felvásárlások jellemzik. A legtöbb felvásárlásra és egyesülésre a telekommunikációs ágazatban és a gyógyszeriparban került sor. A legnagyobb egyedi FDI-beruházásokat 1999-ben a Montanaro konténergyártó cég, egy nagykereskedelmi értékesítési központ (Sol TG) hajtotta végre, valamint a Banque Nationale de Paris, valamint a Dresdner Bank, amelyek közös kelet-európai központjukat Ausztriában állították fel.
A munkaerő képzettsége és struktúrája az egyik legfontosabb szempont a külföldi tőke számára. Összefüggés mutatható ki a k+f ráfordítások növelése, valamint a működőtőke betelepülése között. Amely területeken egy adott ország növeli a k+f ráfordításait, ott szívesebben megjelennek, növekszenek az FDI-cégek is. Az értékesítés hosszú távú biztonsága és fejlődése (a vásárlóerő nagysága és növekedése) piaci oldalról, a fajlagos bér- és mellékköltségek, adózás pedig a termelés, illetve a termelésben létrejövő, megmaradó nyereség oldaláról a legfontosabb tényezők Ausztriában (is) az elemzések szerint.
A termelékenység- és költségnövekedésnél a kettő viszonya döntő. Ameddig a termelékenység gyorsabban nő, mint a bér és más fajlagos költségek, addig a kedvező tendenciára pozitívan reagálnak az FDI-beruházók. Ha ez a tendencia nem érvényesül, illetve megtörik, akkor tőkekivonással is számolni kell.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.