"Rendkívül figyelemreméltónak" nevezte Málta előrehaladását a "második körös" -- ma már inkább helsinki hatoknak nevezett -- jelöltekkel folytatott tárgyalások keddi fordulója után Pierre Moscovici, a soros elnök Franciaország EU-ügyi minisztere. A parányi szigetország teljesítményét azonban némileg beárnyékolja, hogy még nem tudta megkezdeni a felvétele szempontjából az egyik kulcskérdésnek tartott közlekedési témakör tárgyalását.
Hasonlóan dicsérő megállapításokat tesznek uniós tisztviselők Szlovákia esetében is, amelynek Moscovici szerint jó esélye van a korábban "első körösnek" nevezett luxemburgi hatokhoz való felzárkózásra. Eduard Kukan szlovák külügyminiszter országát egyenesen példaképül állította a többi helsinki tagjelölt elé, hiszen Pozsony esete szerinte bebizonyítja: lehetséges a felzárkózás az élenjáró tagjelöltek mellé.
Moscovici a kevésbé tempósan előrehaladó Bulgária teljesítményét is "nagyon jó eredménynek" nevezte, bár ez alighanem nem kis mértékben Szófia vigasztalásának szólt azután, hogy több uniós illetékes is világossá tette: évek óta tartó sorozatos kérelmei dacára az idén még mindig nem dönt az unió a tizenötök és Bulgária közötti vízumkényszer feloldásáról. Romano Prodi európai bizottsági elnök most azzal biztatta Szófiát, hogy erre a jövő év első három hónapjában végre sor kerül. Bulgária mellett Románia az egyetlen tagjelölt, amely -- bár csatlakozási tárgyalásokat folytat az EU-val -- még nem részesül a vízummentesség előnyeiben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.