BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: stagnáló konjunktúraindex

A GKI Gazdaságkutató Rt. szezonális hatásoktól megtisztított konjunktúraindexe némi hullámzás mellett tavasz óta stagnál, ezen belül az üzleti várakozások viszonylag magas, a lakosságiak közepes szinten vannak -- áll a GKI Rt. közleményében.



A lakosság várakozásait kifejező lakossági bizalmi index októberben --32,2 pontos értéket mutatott, kismértékben javult a szeptemberihez képest, amikor --34,3 pont volt. Az ipari és kereskedelmi vállalkozások válaszaiból számított üzleti bizalmi index az előző hónap 0,1 pontos értékéhez képest kissé nőtt, 0,3 pontra, ám még mindig elmarad az előző hónapok értékétől. Augusztusban 1,2 pont, júliusban pedig 2,3 pont volt. Ez a mozgás a kutatóintézet értékelése szerint beleillik a szokásos ingadozásba. A lakossági és az üzleti indexből számított konjunktúraindex --7,8 pont volt októberben. Szeptemberben ez a mutató --8,5, augusztusban --7,1 pont volt.



Az üzleti szférán belül az ipari várakozások szeptemberhez képest javultak, a kereskedelmiek viszont tovább romlottak. Az iparvállalatok októberben jobbnak ítélték termelési színvonalukat, mint az előző hónapban, s továbbra is derűlátóak. Tovább tart az általuk várt árnövekedési ütem nyáron megindult csökkenése. A kereskedelmi cégek áremelési elképzelése is mérséklődött, üzleti lehetőségeiket viszont kevésbé jónak látják, mint egy hónappal korábban. A magyar gazdaság egészének helyzetével kapcsolatban az ipari és kereskedelmi cégek is optimisták.



Októberben a lakosság a saját és az ország gazdasági helyzetét is kedvezőbbnek látta, mint egy hónappal korábban, s a következő tizenkét hónapra is lassú javulást várt. A 10. hónapban már második hónapja csökkenő inflációt érzékeltek a válaszadók, és ezzel párhuzamosan inflációs várakozásaik is mérséklődtek.



A lakosság változatlan munkanélküliségi szintre számít a következő egy évben. Októberben kissé gyengült a tartós fogyasztási cikkek iránti vásárlási kedv. Ugyanakkor mind kevesebben bíznak abban, hogy jövőre a mostaninál többet költhetnek tartós fogyasztási cikkekre. Ebben a hónapban nem változott a lakosság megtakarítási hajlandósága, de nőtt azok aránya, akik szerint több megtakarítható pénzük lesz a következő tizenkét hónapban. (MTI)


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.