BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hároméves megállapodásra készül a kormány

Ha a pénz- és az egészségügyi miniszter jóváhagyja a cégek képviselői és a tb-t felügyelő államtitkár három évre szóló megállapodását, januártól 50 forinttal nőne az 500 forintnál olcsóbb szerek dobozonkénti ára, a többi az infláció 70 százalékával növekedne. Az idén a drágább szerek fogyasztása miatt a tervezettnél 8-10 százalékkal több a tb-kiadás -- tudtuk meg Frajna Imre államtitkártól.

Már csak a szöveget pontosítják azon a három évre szóló megállapodáson, amelyet a gyógyszercégek képviselői kötöttek a tb-alapokat felügyelő államtitkárral. Ha ez megtörténik, a kormány egyedi megállapodásokat köt a gyártókkal és forgalmazókkal. Frajna Imre azt is elmondta a Világgazdaságnak, hogy tervük szerint a gyártók az 500 forintnál olcsóbb orvosságok dobozonkénti árát jövőre 50 forinttal, azt követően pedig 60-60 forinttal növelhetnék, a többi patikaszer évente az infláció 70 százalékával kerülhetne többe. Az árváltozásra minden év januárban kerülne sor, ám az új termékek forgalmazásáról és a gyógyszerárcsökkentésről negyedévente döntenének.
A tb által nem támogatott gyógyszereknél évente kérvényezhetnék a cégek az 50 és 70 százalékos támogatási listára kerülést akkor, ha készítményüket a piacon lévőknél 20 százalékkal nem drágábban kínálnák. Frajna az új rendszertől azt várja, hogy megszűnik az árak miatt hat éve folyó huzakodás az OEP és a gyógyszercégek között, ami az idén az egyoldalú áremelés bejelentéséhez, ennek következményeként pedig a kormány által elrendelt árbefagyasztáshoz vezetett.
Az ugyancsak változó patikai árrésrendszer az olcsóbb orvosságok forgalmazására ösztönözné a gyógyszertárakat. E szerint a drága orvosságoknál 1600-2000 forintban maximálnák az árrést, s az így nyert pénzt az olcsóbb medicinák árrésének növelésére fordítanák. Megtudtuk, nem változna az a betegek érdekét szolgáló előírás, hogy a tb által fix összeggel támogatott, 200-féle hatóanyagú gyógyszerből egyet kötelező tartani a patikákban.
Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy a 152 milliárd forintra növelt gyógyszerkasszából ez ideig 129,5 milliárd fogyott el a patikában kiváltott orvosságok támogatására. Ha az év hátralévő heteiben lényeges változás nem lesz a gyógyszerfogyasztásban, becsülten 149 milliárd forintot költ e célra a biztosító, s a maradványt a kórházak működésére fordítják. Kérdésünkre, hogyan gondolják, hogy a 149 milliárdnál 2 milliárddal kisebb jövő évi büdzsé elég lesz a gyógyszerkiadásokra, Frajna azt válaszolta: az augusztusban elkészült úgynevezett fix összegű támogatási rendszer januári bevezetése, valamint a drága orvosságok beszerzéssel történő vásárlása jövőre 10 milliárd forint megtakarítással járhat. S ha a szaktárca minisztere kihirdeti az egyes betegségek gyógyítására alkalmazott gyógyszerterápiás protokollokat, s az orvosok érdekeltté válnak az olcsóbb készítmények felírásában, elegendő lesz az orvosságok árának támogatására a jövőre tervezett 147 milliárd forint.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.