BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem segít a növekedés

Lengyelországban 2,5 millió munkanélkülit tartanak nyilván -- derül ki a Polityka lengyel lapban közölt adatokból. Ehhez még nincsenek hozzászámítva azok, akik a több százezer, főleg saját szükségletre termelő kisgazdaságban vegetálnak, mintegy 900 ezren. A mezőgazdaság korszerűsödésével ők is kikerülnek a munkapiacra, és ha az nem tudja felvenni őket, egyes szakértők katasztrófát jósolnak 25 százalékos állástalanság formájában.

Ha nem is minden prognózis ennyire borús, abban egyeznek a vélemények, hogy a munkanélküliség eddigi növekedési tendenciája tartós lesz. Az állástalansági arány 1998 végétől 2000. augusztus végéig 10,4 százalékról 14 százalékra nőtt, az év végére pedig a gazdasági minisztérium 14,5, a munkaügyi minisztérium 15 százalékot feltételez. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet módszereivel végzett számítások szerint Lengyelországban az idei első negyedévben 16,7 százalékos volt a munkanélküliség, a jövő év első negyedében a 18 százalékot is elérheti.
Az ING Barings szakértői azt feltételezik, hogy 2001 végén minden ötödik lengyel állás nélkül lesz, a GDP viszonylag erőteljes növekedése ellenére. Ezt részben a kormány túl laza költségvetési politikájával magyarázzák, amihez viszont a pénzpolitikai tanács túl szigorú monetáris politikája társult: az infláció elleni harc a hitelek megdrágításával, ami visszafogta a fejlesztést és a beruházásokat -- enélkül pedig nem lesznek új munkahelyek. Sok vállalat még az orosz pénzügyi válság hatását sem heverte ki: több mint másfél ezer üzem jelezte további 68 ezer ember elbocsátását a következő hónapokban.
Közben a demográfiai dagály is kezdi elérni az álláspiacot. A munkaközvetítőknél nyilvántartottak között minden harmadik személy 24 évesnél fiatalabb pályakezdő. A munkanélkülieknek 1998-ban csak 1,6 százaléka volt felsőfokú végzettségű, ma 2 százalékot tesznek ki. Két-három év múlva a felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatalok egyharmada nem fog álláshoz jutni -- idézi a Wprost lengyel lap Witold Orlowski, a Független Gazdasági Kutató Intézet (NOBE) professzora véleményét. Ott követjük el a hibát -- mondta erről a Gazeta Wyborczának Michal Boni, a munkaügyi miniszter tanácsadói csoportjának vezetője --, hogy túl későn kezdünk hozzá a munkanélküliek további sorsának megtervezéséhez. Az Egyesült Államokban a nyilvántartásba vétel után két héten belül intenzíven foglalkozni kezdenek minden egyes állástalannal. Mi Lengyelországban csak nyolc-kilenc hónap múlva tesszük ugyanezt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.