Az egyébként elismerést is tartalmazó jelentés -- amely először minősítette Szlovákiát működő piacgazdaságú országnak -- erősen bírálja a szlovák költségvetést a GDP 3 százaléka alatt tervezett jövő évi deficit teljesíthetetlensége miatt. A jelentés szerint a deficit csökkentése 2001-ben kulcsfontosságú a szlovák gazdaság stabilitása szempontjából. Ennek érdekében takarékossági intézkedéseket sürget az EB, elsősorban az egészségügyi, szociális és nyugdíjkiadások területén. Bevételi reformokat is javasol, köztük az adóalap kiszélesítését, de ezt a jelenlegi, viszonylag nagy adóterhek miatt csak bizonyos idő múlva látná aktuálisnak. Az állami vállalatok -- köztük a vasút -- költségvetési támogatását is csökkentené az EB. Mindez összefügg a reformok lassulásával, amit részben a kormánykoalíción belüli vitáknak tulajdonít -- és a legerősebben bírál -- a jelentés. (A Moody's után Szlovákiát november elején szintén feljebb minősítő Standard & Poor's is a reformok lassulásában látja a további fejlődés egyik akadályát, főleg a közigazgatási, egészségügyi és szociális reformokat sürgetné. A politikai helyzet rosszabbodását is a lehetséges problémák közé sorolja.)
A bírálatok ellenére Dzurinda miniszterelnök "nagyon elégedett" az EB jelentésével, főleg azért, mert "figyelmeztetés a szlovák politikusok számára, hogy a pártérdekeket ne helyezzék az államérdek fölé, és a kormánykoalíció tagjai számára is, hogy hagyják abba a vitatkozást, legyenek egységesek, tegyenek nagyobb közös erőfeszítéseket." Pavol Hamzík integrációs ügyekkel megbízott miniszterelnök-helyettes annyit tett hozzá Dzurinda szavaihoz, hogy ha Szlovákia az első csoportban akar bekerülni az EU-ba, még inkább ügyelnie kell arra, milyen minősítést érdemel majd ki 2001-ben az Európai Bizottságtól..
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.