BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Programfinanszírozás

Két év alatt 11 milliárd forinttal társfinanszírozza az állam a Széchenyi-terv regionális gazdaságépítési programját. A fejlesztésekbe három-négyszeres magántőkét szeretnének bevonni. Az állam a programoknak csak 20, 33, illetve 50 százalékát támogatja.

A Széchenyi-terv regionális gazdaságépítő programját két év alatt 11 milliárd forinttal támogatja az állam, legalábbis a költségvetés tervezete ezt tartalmazza -- mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Cséfalvay Zoltán, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára. 2001-ben öt-, 2002-ben pedig hatmilliárd forinttal társfinanszíroznák a projekteket. A programnak nem célja a területi kiegyenlítés, de a hátrányosabb helyzetű térségek kiemelt szerepet kapnak. Fő prioritásai, hogy a fejlesztések segítsék a duális gazdasági szerkezet oldását, alakuljanak ki termelési, innovációs és információs hálózatok, a meglévők pedig erősödjenek meg -- hangsúlyozta Cséfalvay.
A program öt alprogramból áll. A leghangsúlyosabb -- amelyre jövőre a legtöbb állami forrást, kétmilliárd forintot terveztek -- az innovációs rendszerek fejlesztését célzó alprogram. Elsősorban a meglévő kutatás-fejlesztési rendszerre és az ipari parkokra támaszkodik. Célja, hogy innovációorientált ipari parkok alakuljanak ki, fejlesszék a logisztikai szolgáltatásokat, és technológiai inkubátorok, valamint innovatív transzferközpontok jöjjenek létre. Emellett még négy alprogramot hirdet meg a GM: a regionális klaszterek létrehozását, a térségi elektronikus piacok fejlesztését, a kistérségi gazdaságfejlesztési mintaprogramok, valamint a kiemelkedő magyar termékek piacra jutását segítő alprogramokat. Ezek mindegyikére 7-800 millió forint támogatást terveznek 2001-ben. A pályázatokat várhatóan január--februárban írják ki.
A Széchenyi-terv programjainak finanszírozása áttörést jelent a magyar támogatási rendszerben, mert először rendelik programokhoz a forrást -- emelte ki Cséfalvay Zoltán. Az állam 20, 33, illetve 50 százalékban csak társfinanszírozza a projekteket. Célja elsősorban az, hogy minél többet, a központi forrás három-négyszeresét vonják be magántőkeként a fejlesztésekbe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.