BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Recessziótól nem kell tartani

A magyar gazdaság a magas exporthányad és az egyoldalú kivitelszerkezet miatt EU-konjunktúrafüggő. Éppen ezért a nyugat-európai -- ezen belül a német -- gazdaság lassulása érzékenyen érintheti a hazai makrogazdasági mutatókat. Szakértők szerint jelenleg még nincs olyan mértékű függőség, amely recessziót jelentene, de a következő években a kapcsolat még szorosabbá fog válni.

A nyugat-európai konjunktúra lassulása kapcsán már egy ideje aggodalmak merültek fel, vajon nem hat-e ez kedvezőtlenül a magyar gazdaság teljesítményére. A hazánkban előállított termék- és szolgáltatásmennyiség több mint fele elhagyja az országot. Ennek háromnegyede az Európai Unióba irányuló export. Ez a részarány 2000-ig fokozatosan nőtt.
Az igen szoros gazdasági kapcsolatok miatt az utóbbi évek konjunkturális ingadozásai meglehetősen jól köthetők a nyugat-európai gazdasági ciklusokhoz. Különösen erős a -- 30 százalékos import-, illetve 38 százalékos exportrészaránnyal bíró -- Németországgal való kapcsolat. Ezt jól mutatja a hazai ipari termelés és a német Ifo-konjunktúraindex szoros együtt mozgása.
A fenti okok miatt két fontos makrogazdasági mutató romlásától tartanak a szakemberek. A nyugati importkereslet csökkenése egyaránt kedvezőtlenül hathat a külső egyensúlyra, illetve a gazdasági növekedés ütemére.
A legtöbb elemző ennek ellenére nem számít súlyos hatásokra. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a lassulás nem erőteljes. A növekedési ütem mérsékődése ellenére az éves átlagos bővülést Németországban 3, az unió egészében 3,5 százalékra várják a szakértők.
A másik ok az exportszerkezetben keresendő. A magyar kivitel jelentős része fogyasztási cikk, amelynek konjunktúraérzékenysége kisebb, mint a beruházási javaké.
Az eurózóna gazdaságának állapota valóban hat a magyar teljesítményre -- mondja Zsoldos István, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az ipari termelés nyugati stagnálása mellett Magyarországon is megáll a növekedés. Az elemző számításai szerint az unió ipari dinamikájának 4 százalékos szintre csökkenése mellett hazánkban még bőven 10 százalék feletti ipari bővülés lehet.
Ha az uniós ipari volumenindex valóban 4 százalék körül alakul, az a hazai ipar hozzáadott értékét 3 százalékponttal csökkentheti. Mindez azt jelenti, hogy jövőre -- az említett feltételek mellett -- egyszázalékos lehet a GDP növekedési ütemének csökkenése. Figyelembe véve a költségvetés jövő évi expanzívabb jellegét, 2001-ben 5 százalékos lehet a növekedés.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a nyugati konjunktúrára való érzékenység egyre nagyobb. Zsoldos arra számít, hogy jövőre egyaránt tovább nő az export GDP-hez mért aránya, illetve az EU exportrészesedése. Kis nyitott országoknál nem elképzelhetetlen a 200 százalékos export/GDP mutató sem, hiszen az export- és importadatok bruttósított értékeket takarnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.