BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Román aranyrendelet

A leköszönő román kabinet mandátuma utolsó napjaiban erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy néhány régóta beígért törvényt tető alá hozzon. Erre már nem maradt ideje, ám annak semmi akadálya nem volt, hogy sürgősségi kormányrendeletet alkosson az elkobzott aranytárgyak visszaszolgáltatásáról.

A választásokon győztes Társadalmi Demokrácia Pártja egyáltalán nem nézi jó szemmel, hogy a kormányzat többek között egy olyan rendeletet hagyott jóvá, mely kimondja: azok a jogi és magánszemélyek, egyházak, akiktől/amelyektől 1946 és 1990 között a román hatóság törvénytelenül nemesfémből készült ékszereket, egyéb tárgyakat kobozott el, vissza kell kapják értékeiket. Ha ezek már nincsenek meg eredeti formájukban, akkor a román állam köteles a piaci árnak megfelelő kártérítésben részesíteni az illetékes személyeket, intézményeket, cégeket. Hogy mekkora mennyiségű aranyról, drágakőről van szó, azt egyelőre felbecsülni sem lehet, annál is inkább, mivel a legtöbb érintettnek nincs bizonyítéka arra nézve, valóban tulajdonában voltak az ominózus értéktárgyak. Főleg a magánszemélyek esetében igen nehéz az azonosítás, bizonyítás. Valamivel jobb helyzetben vannak a jogi személyek, az egyházak.
Nem hivatalos szakértői vélemény szerint az államnak mintegy 2000 milliárd lejt (80 millió dollárt) kellene kifizetnie a következő egy éven belül, hiszen az érintettek törvényes úton kérik majd a tulajdonjog megállapítását, illetve a kártérítést, és a kormányhatározat záradéka szerint a pénzügyminisztériumnak egy év leforgása alatt ki kellene fizetnie a kártérítéseket. Ha a rendelet érvényben marad, akkor az amúgy is deficites költségvetés a jövő esztendőben igencsak megsínyli majd ezt az újabb tetemes kiadást.
Az ország aranykészletéhez kapcsolódik az a történet is, mely arról szól, hogy 1946-ban Aurel Vijoli, a Román Nemzeti Bank egykori kormányzója -- attól tartva, hogy az oroszok elviszik az aranykészletet -- azt beolvasztatta, pénzt veretett belőle. Az érmék hátoldalán egy-egy kakas volt látható, ezért "kakaskáknak" nevezték az aranyérméket, melyeket Vijoli felvásároltatott a lakossággal. Később, békeidőben ezeknek nyolcvan százalékát ellenszolgáltatás nélkül visszaállamosították. Ezen kívül -- egyes becslések szerint -- a hatvanas évekig mintegy 12 tonna aranyat koboztak el a lakosságtól, egyházaktól, intézményektől. Igen jelentős az az aranymennyiség, amit a roma lakosságtól szedtek össze a hatósági emberek. Csakhogy az is köztudott, hogy sok romának semmiféle hivatalos papírja nincs, tehát valószínű, hogy nem rendelkeznek írásos bizonyítékokkal, melyek alapján visszaigényelhetnék vagyontárgyaikat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.