BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Spanyol és svéd morgolódás

Jó néhány tagország részéről ellenkezés várható az EU-külügyminiszterek mai tanácsülésén az Európai Bizottság bővítési stratégiájáról esedékes vitában. Szakértők szerint azonban mindez inkább csak zajkeltés, és a brüsszeli javaslat végül jó eséllyel veszi majd az akadályokat a három hét múlva esedékes nizzai csúcson.

Többnyire kritikusan viszonyul a tárgyalási fejezetek érdemi megválaszolásának bizottsági menetrendjéhez, a híressé vált "útitervhez" a következő három fél év leendő EU-elnöksége. Az útiterv kapcsán eddig főként a svéd és a spanyol diplomácia jelzett kifogásokat.



Az előbbi nem tartja elég ambiciózusnak a bizottsági menetrendet, és kifogásolja, hogy Brüsszel nem számolt már a következő fél évben is jelentősebb haladás lehetőségével. Az észrevétel mögött szakértők szerint -. a közismerten bővítéspárti svéd hozzáállás mellett -- az is szerepet játszhat, hogy mint minden soros elnökség, Stockholm is látványos eredményeket szeretne elérni a következő hat hónapban, és ebben a bizottsági útiterv látszólag megköti a kezét.



Ironikus módon a spanyol bírálat is a nagyobb "ambíciót" hiányolja a brüsszeli papírból, Madrid úgymond arra számított volna, hogy a nehezebb fejezetek megvitatását a bizottság már hamarabb napirendre tűzi. Valójában Spanyolországot a jelenlegi menetrendben főként az zavarja, hogy rá maradna a számára legfontosabb -. felzárkózási segélyek megvitatását célzó -- regionális politikai dosszié, együtt a legfogósabbnak tekintett agrárfejezettel.



Mindez eleve hatalmas feladatot róhat majd a spanyol diplomáciára, ráadásul -. elnökségi szerepből -- megnehezítheti számára a tisztán spanyol érdekek erőteljes érvényesítését. A tényleges spanyol prioritás egyébként kiolvasható abból is, hogy a European Voice értesülése szerint Javier Conde spanyol EU-nagykövet már most arra figyelmeztette kollégáit: irreális arra számítani, hogy a tárgyalásokat akár csak az élen járó jelöltekkel is be lehetne fejezni 2002 közepére.



A mai vitától egyébként még nem várják a közös álláspont kialakulását -. szükség esetén az eszmecsere folytatódhat még a miniszterek következő, december 4-i ülésén is. A cél az, hogy legkésőbb akkorra kikristályosodjon egy olyan közös álláspont, amely a 7-én kezdődő csúcstalálkozó elé kerülhet. "Ki fog derülni, hogy a papír nem igazán hagy helyet más alternatívának" -. mutatott rá egy bennfentes uniós diplomata.


Több tagállam ellenzi az Európai Bizottság bővítési stratégiáját Jó néhány tagország részéről ellenkezés várható az EU-külügyminiszterek mai tanácsülésén az Európai Bizottság bővítési stratégiájáról esedékes vitában. Szakértők szerint azonban mindez inkább csak zajkeltés, és a brüsszeli javaslat végül jó eséllyel veszi majd az akadályokat a három hét múlva esedékes nizzai csúcson. Fóris György-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.