BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zöld protekcionizmus

A német gazdasági miniszter a keleti áramimport leállítását ajánlja védekezésül a környezetvédelmi törvény ellen, amely pedig a német energiatermelést akarja fokozott környezetvédelemre szorítani.

Megerősítette a környezetkímélő energiatermelés kiépítésére irányuló szándékát a vörös--zöld koalíció Gerhard Schröder német kancellár és az energiaipar képviselőinek mára kitűzött találkozója előtt a két kormánypárt szövetségi gyűlési frakciójának szóvivője. Az ipar állítólag azt ajánlotta fel, hogy lemond a környezetkárosító módon előállított áram importjáról, ha a kormány nem írja elő a hulladékhő felhasználásával együtt termelt áram kötelező arányát -- jelenti az ADN német hírügynökség. A tervezett törvény szerint az ilyen áram arányának hiánya esetén az iparnak úgynevezett bizonylattal ellátott árammennyiséget kellene vásárolnia. A tervezet továbbá csak a gazdaságos és környezetvédelmi szempontból kifogástalan berendezések támogatását engedné. A német kormány ilyen módon 10 év alatt 23 millió tonnával akarja csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást. Az ipar és a helyi önkormányzatok attól félnek, hogy ennek következtében a széntüzelésű erőművek a támogatástól elesnének.
Ulrich Hartmann, az E.ON német energiakonszern vezérigazgatója a Süddeutsche Zeitungnak nyilatkozva elutasította Werner Müller gazdasági miniszter követelését, hogy ne importáljanak "piszkos" energiát Kelet-Európából -- jelenti a Reuters. "Piszkosnak" a németek a sok káros anyagot kibocsátó, fosszilis tüzelőanyaggal vagy atomerőművel termelt áramot nevezik. A német kormány főleg a szabványnak meg nem felelő kelet-európai atomerőművekben termelt áram importját akarja leállítani.
Hartmann szerint az önkéntes importkorlátozás összeegyeztethetetlen az egységes európai piac szabályaival. "Mi nem egyes erőművekkel, hanem vállalatokkal kötünk szállítási szerződéseket, amelyekben nem írhatjuk elő az áram energiaforrását" -- mondta. Az E.ON, továbbá a RWE és a Ruhrgas vezetői ma a kancellárral találkoznak. Olyan hírek terjedtek el, hogy a vállalatok megígérik, korlátozzák a "piszkos" energia importját. Hartmann szerint a kormány által tervezett törvény a megújítható energiáról és a hulladékhő felhasználásával kombinált áramtermelésről -- ha teljesen megvalósul -- visszaállítaná az árampiac 30-40 százalékának szabályozását a teljesen liberalizált piacon.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.