BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az OEP karácsony előtt fizetne

Az OEP főigazgatója szerint lehetőség van arra, hogy a gyógyszer- és a gyógyászati segédeszközkassza megtakarítását a kórházi ellátás költségeinek pótlására fordítsák. A kórházak szerint a segítségre karácsony előtt van szükség. Az EDDSZ ma háromnapos demonstrációba kezd.

Májusban jelezte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az illetékes szaktárcának, hogy csökkenteni kell a kórházi teljesítményekért járó díjak értékét, különben nem tartható a 188,6 milliárd forintban meghatározott költségvetés -- mondta Lampé Zsolt, az OEP főigazgatója a parlament egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén. Ám a "visszanormálás" az általuk javasolt mértéknek csupán a fele lett. A betegforgalom növekedése miatt ez is oka, hogy decemberre a kelleténél 2,9 milliárd forinttal kevesebb maradt a kórházak működésére szánt kasszában. Az OEP becslése szerint a biztosító zárszámadásában 5 milliárd forinttal növelt gyógyszerbüdzsében, valamint a gyógyászati segédeszközökre tervezett kasszában megtakarításra számítanak. Tervük, hogy december 20-án 2 milliárd forintot, 27-én pedig további 900 milliót utalnak át a kórházaknak.
A Magyar Kórházszövetség elnöke sürgeti a pénz átutalását. Ajkay Zoltán szerint ugyanis a december végi segítség -- a pénzintézetek zárva tartása miatt -- már nem ad lehetőséget arra, hogy kifizessék a számláikat, ezért félő, hogy a korábbiaknál is több csődeljárásra kerül sor. Számítása szerint az OEP havi, átlagos gyógyszerár-támogatása 12,4 milliárd forint, s tapasztalatok szerint decemberben átlag alatti ez a kiadás. Ezért azt javasolja, hogy minél előbb pótolják a kórházak működési költségeiből hiányzó összeget. Decemberre ugyanis a korábbi, betegesetenként járó 75 500 forint helyett csupán 67 776 forintot kaptak az OEP-től. Vojnik Mária képviselő asszony szerint érthetetlen, hogy az év közben már 12 milliárddal növelt gyógyszerkasszához utalta a parlament az újabb 5 milliárdot, pedig arra a kórházaknak lett volna szükségük. Kökény Mihály, a bizottság elnöke a pénzügyi gondokkal küszködő gyógyintézményekben tapasztalt feszültségekre hívta föl a figyelmet. Mint mondta, sorsukról a sztrájkhangulat csillapítása miatt is sürgősen dönteni kell. Ez azért is fontos, mert a következő két év költségvetésében nem nő az intézmények dologi kiadása.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.