BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a Mohu nagy bejelentése: nem kell többé egyesével visszaváltani a palackokat

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Új fejezet nyílik a repontos visszaváltás világában. A Mohu csütörtökön bemutatta a nyilvánosságnak első ömlesztett beöntésű palackvisszaváltó automatáját, amely az ígéretek szerint forradalmasíthatja majd a visszaváltást Budapesten.

A Mohu továbbfejlesztette a REpont visszaváltási rendszert, és új, ömlesztett beöntésre alkalmas automatát telepített Budapest 3. kerületében, egy újonnan nyílt Príma-üzletben. Az új R2 elnevezésű automata – a norvég Tomra-gyártmányú, R1 típus továbbfejlesztett változata – már nemcsak a műanyag és fém italosdobozokat, hanem az üvegpalackokat is képes egyszerre, tömegesen kezelni – közölte a vállalat.

palack visszaváltás visszaváltható
A technológia előnye, hogy a palackokat nem egyesével kell bedobni / Fotó: Mark_Kiss

A Mohu egyeztet a kiskereskedelmi hálózatokkal még további hat-nyolc ilyen automata telepítéséről, hogy a nagyobb vidéki városokban is elérhető legyen a megoldás. Mint mondták, a technológia előnye, hogy a palackokat nem egyesével kell bedobni, akár több tucat italcsomagolás is egyszerre beönthető, amit a gép automatikusan azonosít és feldolgoz. Ez a megoldás növeli a visszaváltás sebességét, csökkenti a sorban állási időt, így kényelmesebbé teszi a fogyasztók számára a visszaváltási folyamatot. 

Tesztjelleggel Pilisvörösváron telepítettek először ilyen, úgynevezett „zsákos beöntésre” alkalmas automatát.

Nem kell többé egyesével szöszmötölni a palackokkal

Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a vásárlók gyorsan megszerették az új technológiát. Sokan nagy zsákokban hozzák vissza a palackokat, mert így kényelmesebb és gyorsabb a visszaváltás. Egy ilyen automata percenként akár száz palackot is feldolgoz, ami többszöröse a hagyományos gépek teljesítményének.

Üvegvisszaváltás: már Európában is szemet szúrnak a magyarok – megjelent egy különös szokás

Magyarországon a visszaváltási rendszer tavalyi bevezetése óta a gyártók, fogyasztók és a kereskedelem szereplői közös erőfeszítésének köszönhetően jelentős előrelépés történt az italcsomagolások hulladékkezelésében. A Sziget Fesztivál keretében megtartott eseményen a szakma és a kormányzat szakemberei vitatták meg a visszaváltási rendszer első évének eredményeit és a továbblépés lehetőségeit.

A pilisvörösvári tesztüzem pozitív tapasztalatai után a Mohu további ömlesztős automaták telepítéséről döntött. Az újabb hat-nyolc automatának köszönhetően friss tapasztalatokat lehet nyerni a visszaváltási szokásokkal kapcsolatban.

A kötelező visszaváltási rendszer indulása óta a magyar fogyasztók már több mint 3,6 milliárd italcsomagolást váltottak vissza összesen.

A folyamat gyors felfutása és a technológiai fejlesztések azt mutatják, hogy Magyarország jó úton halad a 2029-re kitűzött 90 százalékos visszaváltási arány eléréséhez – mondta Bozóki Csaba, a Mohu visszaváltásért felelős vezetője. Hozzátette:

Terveink szerint idén, még hat-nyolc ilyen zsákos beöntésre alkalmas automatát fogunk telepíteni országszerte, ezzel kapcsolatban még zajlanak az egyeztetések a kereskedelmi partnerekkel.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.