BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kérdéses a kormány részvétele

Nem kizárt, hogy az idén a kormány -- hasonlóan, mint tavaly -- nem csatlakozik az Országos Munkaügyi Tanács munkaadói és munkavállalói oldalának béregyezségéhez. Az ágazati bértárgyalások szereplői közül van, aki úgy látja, segít a bérajánlás, mások szerint még ezzel is nehéz előrejutni. A villamosengergia-ipari szakszervezetek akár a keményebb eszközök alkalmazásától sem riadnak vissza azért, hogy eredmény szülessen.

Az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) mai plenáris ülésén derül ki, csatlakozik-e a kormány a munkaadók és munkavállalók idei évi bérajánlásához. Bár a szociális partnerek ezt kívánatosnak tartanák, egyes kormányzati körökben úgy látják, erre -- hasonlóan, mint tavaly -- nincs szükség. A munkaadók és munkavállalók egyébként ez évre 9,75--12,5 százalékos béremelést tartanának elfogadhatónak.
Az ágazati érdekképviseletek és munkaadói szervezetek már hetekkel korábban megkezdték az egyeztetéseket bérügyekben. Mint a megkérdezettek mondták, az országos bérajánlás orientál, ennek ismeretében felgyorsulnak a tárgyalások. Ám a korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, az éves átlagkeresetek mindig nagyobb mértékben nőnek, mint az ajánlás értéke.
A béregyezség ellenére a villamosenergia-iparban némiképp megrekedtek a tárgyalások az áramszolgáltató cégek időhúzása miatt -- összegzi az eddigi eseményeket Gál Rezső, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke. A megállapodás megkötésére mielőbb szükség lenne, hiszen ha rövidesen megegyeznek, akkor is csak a márciusi fizetésnél érezhető a béremelés, ha nem sikerül egyezségre jutni, akkor csak áprilisban vagy még később kaphatnak a dolgozók emelt bért. A munkaadók mostani magatartása komoly feszültségeket gerjeszt, így a szakszervezetek felkészülnek arra, hogy szükség esetén keményebb eszközöket is alkalmazzanak érdekeik védelmében. Sem a figyelmeztető sztrájk, sem a tüntetés nem zárható ki.
A ruházati iparban az idén elhúzódnak a bértárgyalások, hiszen kell várni egy-két hónapot, amíg a minimálbér-emelés hatását látni lehet -- mondta Wittich Tamás, az MSZOSZ alelnöke, a ruházati ipari szakszervezet elnöke. Az OMT-ajánlás mértékének összegszerű betartása e területen nem lesz nehéz, hiszen már a minimálbér-emelés -- a jellemzően igen alacsony bérek miatt -- is 10 százalék feletti átlagkereset-növekedést eredményez sok helyütt. Így azonban veszélybe kerül az 1994-től érvényes bértarifa-megállapodás betartása.
Némiképp könnyebb a helyzet a vasas területeken, hiszen az acél- és vaskohászatban már megkezdődtek a tárgyalások; a járműiparban és az informatikai iparág képviselőinek pedig a szakszervezet megküldte javaslatát. Ezeknél a tárgyalásoknál, sőt még a vállalati szintű bérmegállapodásoknál is, eligazít és segít az OMT-megállapodás -- mondta Hódi Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.