A 2000. évi ipari park cím elyerésére meghirdetett pályázatra -- a Gazdasági Minisztériumtól kapott tájékoztatás szerint -- 33 pályázat érkezett. Közülük 25-öt bíráltak el, ugyanis nyolc nem teljesítette az érvényességi követelményeket, alapvetően az ipari park céljára kiválasztott terület tulajdonviszonyainak rendezetlensége miatt. Több pályázó nem vette figyelembe a szigorúbb követelményeket.
Ezúttal a pályázat értékelésében nagyobb súlyt kapott az ipari park megvalósíthatósága, a betelepítés eredményeinek, illetve realitásának megítélése. Ennek alapján 21 pályázó jogosult az ipari park cím viselésére, és ezzel az ilyen parkok és szervezetek száma 133-ra növekedett.
Az eddig eltelt időszakban 112 pályázó (1997-ben 28, 1998-ban 47, 1999-ben 37) nyerte el az ipari park címet. A 112 ipari park gyakorlatilag egyenletesen oszlik meg az ország régiói és megyéi szerint: 13 százalékuk esik a vállalkozási övezetekbe, és 36 százalékuk a területfejlesztés kedvezményezett térségeibe.
Az ipari parkok összterülete mintegy 6700 hektár. Betelepítettségük változó, 24-ben a fejlesztések csak most indulnak (ebből 12 1999-ben nyerte el az ipari park címet), az átlagos betelepítettség 27 százalék. A 88 ipari parkban a már betelepült, illetve az ott működő mintegy 970 vállalkozás 357 milliárd forint értékű termelőberuházással és 81 000 fős létszámmal 1999-ben több mint 1400 milliárd forint értékű terméket állított elő, amelynek átlagosan 80 százaléka export. A parkok termelőkapacitásainak nagyságrendjét jelzi, hogy az említett termelési érték az 1999. évi ipari termelés 15-16 százalékának felel meg.
Az ipari park cím elnyerésének időpontjához mint bázishoz viszonyítva az ipari parkokban működő vállalkozások száma 272-vel, a foglalkoztatottak száma 34 ezerrel, a termelőberuházások értéke 144 milliárd, a termelési érték 849 milliárd forinttal nőtt.
A gazdaságfejlesztési (gfc) és területfejlesztési, illetve vidékfejlesztési célelőirányzatok (tfc/vfc) által közösen kiírt infrastruktúra-fejlesztési pályázatokon -- amelyeken csak az ipari park cím viselői indulhatnak -- eddig 37 létesítmény nyert támogatást. Ezekben összesen nyolcmilliárd forint értékű infrastruktúra-beruházás valósult meg 2001-ig hárommilliárd forint (1,7 milliárd gfc, 1,3 milliárd tfc/vfc) központi támogatással. A befejezett beruházások értéke mintegy négymilliárd forint, a központi támogatás aránya 37,5 százalék.
A 2000. évi ipari park cím elnyerésére kiírt pályázat eredményeinek kiemelt fontosságot ad, hogy a Széchenyi-terv új regionális gazdaságépítési programjainak pályázatait rövidesen kiírja a Gazdasági Minisztérium. Ezek jelentős részben éppen az ipari parkokra épülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.