Ausztriában az illetékes hatóságok tegnap délutánig 15 sertéstelepet lezártak, miután ott tiltott tápadalékot találtak; összesen 65 feljelentést tettek az úgynevezett disznóügyben. A legújabb botrány hátterében az áll, hogy -- mint a Der Spiegel megírta -- a Bayernél 1998-ban feltűnt: Ausztriát "elönti" a cég Baytril nevű antibiotikumának utánzata. A gyógyszergyár magándetektívek segítségével kiderítette, hogy a tablettaözön mögött rendszer húzódik meg. Német állatorvosok Szlovéniából és Bajorországból illegálisan szállították a hamis gyógyszert Ausztriába, ahol közvetítőkön keresztül juttatták el azt a sertéstenyésztő parasztokhoz.
A "Négy mancs" osztrák állatvédelmi alapítvány kiderítette -- és fotókkal dokumentálta --, hogy a sertések eledelébe antibiotikumokat, hormonkészítményeket, idegnyugtatókat, stresszoldókat, keringésjavítókat kevernek, többnyire a nagyobb termékenység, a gyors súlygyarapodás biztosítására és avégett, hogy elejét vegyék a tömeges állattartás következtében fellépő megbetegedéseknek.
Az antibiotikumos adalék nemkívánatos mellékhatásaként az állatban rezisztens kórokozók szaporodhatnak fel, amelyek az amúgy is legyengült immunrendszerű emberbe jutva életveszélyessé válhatnak: fertőzés esetén nála az antibiotikumok már nem érnek semmit; a többi szer rákkeltő lehet, illetve az örökítőanyagot károsíthatja.
Ausztriában -- írja a Der Standard -- az élelmiszertörvény csak tiltja a nem engedélyezett gyógyszerek állati takarmányozás céljaira történő felhasználását, de nem rendezi a tilalom megsértőinek büntetőjogi felelősségre vonását. Annyi valószínű, hogy Ausztriában évek óta gyógyszerekkel tömik a disznókat, de arra vonatkozóan csak spekulációk vannak, milyen nagyságrendet ölt a visszaélés. A Format magazin becslése szerint az osztrák sertésállomány 50 százaléka érintett lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.