Az MNB új elnökének már nem kell bemutatnia az éves monetáris politikai irányelveket az Országgyűlésben, s a kormánynak sem szükséges előzetesen állást foglalnia róla -- áll a jegybanktörvény módosításának legfrissebb tervezetében.
A lapunk birtokába került dokumentum szerint megszűnik a közgyűlés és a felügyelőbizottság, az új jogszabály csak a monetáris tanácsot és az igazgatóságot nevesíti.
Az MNB elnökét az eddigi alelnök helyett elnökhelyettes helyettesíti. Díjazását ugyanakkor nem a tulajdonosi jogok gyakorlója, hanem az jegybank elnöke határozza meg.
A jelenleg hivatalban lévő alelnökökről is rendelkezik a törvénytervezet: igazgatósági tagságuk megszűnik, s habár megbízatásuk megmarad a kinevezésükben feltüntetett határidőig, feladatkörüket az igazgatóság módosíthatja.
A monetáris tanács monetáris politikai irányító szerv helyett döntéshozó lenne, melynek elődjét eddig -- minimum -- negyedévente hívtak össze, ám a jövőben legalább havonta kétszer ülésezik majd, de szükség esetén ennél is gyakrabban. A testület legfeljebb kilenctagú lesz, s a tagok az MNB-vel munkaviszonyban állnak majd. A monetáris tanács határozatainak végrehajtásáért az igazgatóság lesz a felelős.
Az MNB élén elnök áll, aki azonban már nem egy személyben felel a jegybank működésének irányításáért és a feladatok ellátásáért. Ez a továbbiakban ugyancsak az igazgatóság felelőssége lesz.
Az igazgatóság öttagú testület lesz, az elnök és helyettese mellett három monetáris tanácsi taggal.
Új elem a készülő módosításban, hogy szétválasztja a jegybank célját és feladatát. A MNB célja az árstabilitás fenntartása lesz, feladata pedig a monetáris politika meghatározása és megvalósítása -- áll a törvénymódosító javaslatban.
Érdekes kitétel, hogy az MNB jogosult úgynevezett rendkívüli helyzetben a hitelintézetek által kötelezően alkalmazandó egyes kamatlábak mértékét meghatározni.
Az MNB által alkalmazható büntetőkamat mértéke ezentúl a jegybanki alapkamat lesz.
A törvénymódosítás új címet iktatna be a törvénybe az Állami Számvevőszékkel való kapcsolat szabályozásáról. Az ÁSZ -- mint az MNB ellenőrző szerve -- hatáskörét kiterjesztenék a jegybank működésének egészére, kivéve az MNB monetáris politikáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.