BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A száj- és körömfájás vakcináját se lássuk

A száj- és körömfájásban (szkf) megbetegedett állatok tömeges leölése a legjobb védekezés a járvány kitörése ellen. Az oltás hatásossága ugyanis nem százszázalékos, ráadásul a beoltott állat is hordozhatja és továbbadhatja a vírust. A kór által 1973 óta nem érintett Magyarországon évek óta nincs szkf-kutatás, ami a víruskiszivárgás miatt önmagában hatalmas veszélyekkel járna.

Számos gazdasági érv szól az ellen, hogy a száj- és körömfájás ellen az oltást vessék be, bár egy esetleges járvány megfékezésében ez a módszer is segíthet -- véli azon brit referencialaboratórium vezetője, amely világszerte figyelemmel kíséri a ragály megjelenését. Paul Kitching szerint a jelenlegi angliai helyzetben egyébként is a fertőzött állatok levágása az elsődleges teendő.
Az oltással szembeni fő ellenérv, hogy a beoltott sertések akár két évig is hordozhatják a vírust, folyamatos kockázatát jelentve. Így a beoltott, de esetleg vírushordozó sertések exportjával a betegség más országokba is behurcolható.
Az Európai Unió (EU) által az ilyen potenciálisan fertőzött termékekre kivetett embargó leghamarabb március elsejével szűnhet meg, ha a fertőzött állatok levágásával a vészt addigra felszámolják. Ám tovább is tarthat, ha az állatok csupán oltást kaptak. Az oltás ráadásul drága -- egy adag akár egy dollárba is kerülhet, s évente meg kell ismételni. Kitching szerint a pánázsiai típusú vész, ami a brit csordákat fertőzi, rendkívül ragályos, és világszerte terjed 1990-es indiai felbukkanása óta. Tavaly Japánban, Koreában és Dél-Afrikában jelent meg. A vészre Dél-Afrikában az állatok levágásával reagáltak, Koreában oltással. Nagy-Britanniában az első jelentős eset 1967-ben történt, amikor is 442 ezer állatot vágtak le több mint 200 farmon. Ez az ország 150 millió fontjába került.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.