BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A veszély nem múlt el

Lassan nincs olyan hét Romániában, hogy ne érkeznének a média útján újabbnál újabb riasztó hírek egy-egy ökológiai balesetről, melyek felvetik a kérdést: milyen állapotban vannak a veszélyeshulladék-tározók, mit lehet tenni a balesetek megelőzéséért.

A környezetvédelmi minisztérium az érintett moldvai megyék környezetvédelmi felügyelőségeivel együtt összegezte a Szereten és mellékfolyóin januárban levonult ciánszennyeződés szomorú mérlegét. Ezek szerint mintegy 125 tonna hal pusztult el, a tetemekben 2,4 mg/kg-os ciántartalmat is találtak. Az érintett folyóvizek növényvilága mintegy 45 százalékban károsult. A víztározókból mintegy 11 millió köbméter vizet engedtek a Szeretbe, hogy hígítsák a szennyezett vizet. A mérgezett halaktól megbetegedett személyek számára vonatkozóan igen eltérő adatok jelentek meg a sajtóban. Ezeket egybevetve több megyében körülbelül 125 személyt kellett orvosi ellátásban részesíteni emiatt. De sokkal több lehet azoknak a száma, akik nem fordultak orvoshoz, hanem otthon várták be rosszullétük múlását. Azt sem lehet tudni pontosan, hogy távolabbi vidékeken a moldvaiak mennyi döglött halat adtak el a gyanútlan fogyasztóknak. Az egész ökológiai baleset anyagi kárát mintegy hatmilliárd lejre (226 ezer dollár) becsülik.
A Metadet mosóporgyár eredeti területén tárolt vagonokat a hulladék anyagokat értékesítő cégcsoport, a Pieta vásárolta meg, és megkezdte a ciszternák szétszedését. A Pieta-csoport elnöke, Catalin Zelinschi azzal védekezik: egyáltalán nem biztos, hogy tőlük származott a szennyezés, hiszen a Metadettől más cégek is vásároltak ciszternákat, s ugyanúgy azok is kiengedhették a mérgező anyagokat. Ugyanakkor arra is fény derült, hogy a Pieta az ország más térségeiben is felvásárolt különböző vegyi anyagokkal teli vagonokat, tartályokat, melyek szétbontásához hozzá is kezdett. Több mint 200 tartályról van szó, és az ezekben lévő vegyi anyagot még nem azonosították. Az üggyel jelenleg a rendőrség, az ügyészség, a polgári védelem és a megyei kormányhivatalok foglalkoznak. Zelinschi azt is elmondta a sajtónak, hogy szerinte a Pietánál sokkal nagyobb felelősség terheli azokat a roma csoportokat, melyek Moldvában és másutt is igencsak "utaznak" a fémhulladékra, és esküszik arra, hogy ők öntötték a Szeretbe a mérgező anyagokat. Viszont -- mint mondja -- a hatóságnak jobban megfelel az, hogy a tőkeerős, öt céget működtető Pieta vállalkozást tegye felelőssé, mert rajtuk behajtható a kár egy része, de a romáktól hiába várnak kártérítést. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a Pieta sürgősen kiárusítja minden vagyonát. A Szeret folyón bekövetkezett baleset tehát arra irányította rá a figyelmet, hogy nemcsak a zagytározók állapotára, biztonságára kellene fokozott figyelmet fordítani Romániában, hanem arra is, hogy a számtalan vegyi üzem hulladéka hol, milyen állapotban, milyen körülmények között található.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.