BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alkotmányos vitát sürget Prodi

Az Európai Bizottság teljesítette valamennyi, 2000-re vállalt érdemi kötelezettségét -- hangoztatta Romano Prodi, a testület elnöke az Európai Parlament előtt tartott beszédében. Elismerte ugyanakkor, hogy egyes területeken a politikai akarat hiánya miatt túlságosan lassú volt az előrehaladás. Az idei teendők közül a legfontosabbnak az unió jövőjére vonatkozó alkotmányos vitát nevezte.

A tavalyi év eredményeiről szólva Prodi kiemelte: javasolták egy uniós élelmiszer-biztonsági hatóság felállítását, és az jövőre meg is kezdheti működését. Hasonló lépést kezdeményeznek a légi biztonság terén, míg a tengeri hajózás biztonságát a jogszabályok szigorításával igyekeztek elérni.
A lisszaboni csúcson a bizottság új, ambiciózus gazdasági és szociális programot terjesztett elő, amelynek mentén az EU a világ vezető tudásalapú gazdasági tömbjévé válhat -- hangsúlyozta a politikus. Hozzátette: a 2000-es évben lankadatlanul folytatódtak az EU bővítéséről szóló tárgyalások, és széles körű vita kezdődött az uniós bevándorlási politikáról.
Egyes területeken azonban túlságosan lassú volt az előrehaladás -- fogalmazott a strasbourgi euróhonatyákhoz szólva a bizottsági elnök. Az európai politikai vezetőknek szerinte határozottabb akaratot kell tanúsítaniuk például az uniós szabadalmak, továbbá a gáz- és árampiac liberalizálása terén tett ígéretek betartásához. Friss energiára van szükség olyan, a márciusi stockholmi csúcson is megvitatásra kerülő területeken, mint a munkaerő-piaci mobilitás fokozása, a szolgáltatások teljesen integrált belső piacának megteremtése és a kutatás-fejlesztési erőfeszítések összehangolása.
A tavaly decemberi nizzai EU-csúcs eredményeit Prodi kiábrándítónak nevezte; a találkozón szerinte mindössze annyit sikerült elérni, hogy az unió részéről elhárultak a bővítés akadályai, és megnyílt az út az integráció jövőjéről szóló további viták előtt. Bizonyos alapvető kérdések tisztázását nem lehet tovább halogatni, mivel immár nincs egyetértés a tagországok között az EU továbbfejlődésének kívánatos irányát illetően -- hangoztatta. A megválaszolandó, alkotmányos jelentőségű kérdések közül kiemelte az unió pusztán kereskedelmi tömbként vagy politikai egységként való definiálását és a tagországok között vállalt gazdasági és társadalmi szolidaritás fokának meghatározását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.