BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az élet bonyolultabb, mint hitték

"Olyan, mintha a Holdról látnánk a Földet, és ez bizony elég izgalmas" -- fogalmazott Harold Varmus, egy New York-i rákkutató központ vezetője az emberi géntérkép közzététele kapcsán. Ebből a távolságból azonban jó néhány részlet nem vehető ki tisztán: úgy tűnik, mivel az emberi gének száma kisebb a vártnál, végképp kútba esik az egy gén -- egy kulcsfontosságú fehérje feltételezés. A komplexitás új szintjének megjelenése egyben azt jelenti, hogy a továbblépés és az eredmények hasznosítása az eddigieknél is költségesebb lehet.

Az emberiség egyik legnagyobb tudományos eredménye néhány ponton még kiegészítésre szorul. A fehér foltok feltérképezésének három szakasza közül az első kettő -- melyek végén mind a 23 emberi kromoszómapár leírása "lényegében teljes" lenne -- 2003-ra fejeződhet be, de az már most látható, hogy a kutatások túlmutatnak a géneken. "A gének és fehérjék kifinomult ellenőrző rendszerének képe rajzolódik ki, ahol a gének ki- és bekapcsolhatók, kivételes bonyolultsággal" -- értelmezi Richard Gallagher, a Nature magazin kiadója az eredményeket. A géneket tehát többféleképpen is lehet "olvasni". Az újfajta komplexitás megmagyarázza, miért hoztak kiábrándító eredményeket a hagyományos génterápiás kísérletek az elmúlt évtizedben. Az őssejtekkel végzett kutatások azért kecsegtetnek több sikerrel, mert ez esetben a páciens az egész génrendszert egyszerre kapja meg.
A gyógyászati alkalmazásokat tekintve nagy-nagy óvatosságra intenek a szakemberek. Igaz, hogy a géntérkép elkészítése beláthatatlan távlatokat nyithat a betegségek kezelésében, a genetikai elváltozás beazonosítása, a betegség okainak feltárása és a hatóanyag kifejlesztése között azonban évtizedek telhetnek el. Hosszú távon az emberi géntérkép elkészítésének nyertesei -- leszámítva a gyógyulásra váró betegeket -- a gyógyszeripari cégek, rövid távon azonban a génterápia nem lesz aranybánya. Most annak van itt az ideje, hogy "öntsék" a sok pénzt a kutatás-fejlesztésbe, s csak később arathatják le a babérokat. A Lehman Brothers amerikai befektetési bank elemzése is ezt a feltételezést támasztja alá: egy-egy új gyógyszer bevezetésének költségei rövid időn belül megduplázódnak, a jelenlegi 800 millió dollárról 2005-ben 1,6 milliárdra növekszenek.
Ennek okát a szakemberek abban látják, hogy a génterápiás készítményeknél sokkal több a hibalehetőség, mint a hagyományos készítményeknél, s ez igen "megdobja" a gyógyszergyárak kiadásait. Alapvetően ismeretlen területről van szó, hiszen a genetikai elváltozások kezelésével kapcsolatos gyógyszerek kifejlesztésével a 90-es évek elején kezdtek foglalkozni a tudósok. Nem is igazán a gyógyászati készítmények tesztelésének első, viszonylag olcsó fázisa okoz gondot, hanem a második, a klinikai tesztelés, amikor a páciensre kell "testre szabni" a gyógyszert. Mert a génterápiának éppen ez a lényege. Eddig egy bizonyos betegség előfordulása esetén gyakorlatilag mindenkinél ugyanazt a hatóanyagot alkalmazták, függetlenül a beteg génstruktúrájától. Világszerte milliók szedték a gyógyszert, s milliárdok áramlottak a gyógyszercégek kasszájába. Az emberi génállomány feltérképezésével azonban ez a helyzet gyökeresen megváltozik, mert a gyógyszereket a korábbiakhoz képest sokkal célirányosabban alkalmazhatják, növelvén a kezelés hatékonyságát, s csökkentvén a nem kívánt mellékhatásokat. Csakhogy ez a célirányos gyógyítás azt is jelenti, hogy minél precízebb, testreszabottabb egy készítmény egy adott géntípusra nézve, annál kisebb azon betegeknek a száma, akiknél az adott gyógyszer alkalmazható. Így fordulhat elő, hogy miközben nő a készítmények száma, csökken az egy gyógyszerre jutó forgalom, illetve nyereség.
Ennek ismeretében egyesek még azt a véleményt is megkockáztatják, hogy sok gyógyszergyár -- ha igazán innovatív akar lenni -- pótlólagos tőke híján tönkremegy. Vannak olyan vélemények is, hogy vége a nagy gyógyszeripari társaságok egyeduralmának, a jövőben a kis biotechnológiai cégek törnek előre. A világ gyógyszerpiacát eddig olyan nagy társaságok tartották kézben, mint a Bayer, a Pfizer vagy a Novartis, s az a sok kis biotechnológiai cég, amely az utóbbi időben világszerte gomba módra bújt ki a földből, csak bedolgozóként "csipegethetett" a nagy tortából. Miután azonban előtérbe kerülnek a testre szabott, célirányos készítmények, lehetővé válik, hogy a biotechnológiával foglalkozó, kisebb, az igények változására gyorsan reagáló társaságok felépítsék saját "pirulabirodalmukat".
A gyors megtérülésbe vetett hit gyengülését mutatja, hogy míg nagyjából egy évvel ezelőtt a legkeresettebb papírok közé tartoztak a géntechnológiával foglalkozó cégek részvényei, mára igencsak csökkent az ázsiójuk. A közpénzekből finanszírozott vállalkozással párhuzamosan a géntérképet elkészítő magáncég, a Celera Genomics részvényei jelenleg 45 dollárba kerülnek, míg tavaly februárban még 275 dollárt értek. Vagy itt van az izlandi népesség genetikai állományának vizsgálatát elvégző Decode biotechnológiai társaság, amely a Roche Holdinggal együttműködve megtalálta az Alzheimer-kór kialakulásával kapcsolatba hozható gén helyét. A cég részvényei most mindössze 9 dollárt érnek a tavaly augusztusi 30-cal szemben.
Kérdés, hogy mit keres az üzleten a géntérképet elkészítő Celera Genomics? A hírügynökségi beszámolók szerint a három évvel ezelőtt létrehozott cég évente minimum 10 ezer dollárt kér azért, hogy az érdeklődők hozzájussanak a géntérképhez, és kutakodhassanak az adatbázisában. Van a géntérképnek egy ingyenes, a világhálón közzétett változata is, ez azonban nem annyira részletes, mint a "fizetős", s nem jár hozzá a külön e célra kifejlesztett böngészőprogram sem. Az állami forrásokból finanszírozott emberi génállományprogram kutatási eredményei eddig is folyamatosan jelentek meg az internet egyik szabadon elérhető oldalán. A Celera előfizetői táborának gyarapodása nem támasztja alá a rivális kutatócsoport azon véleményét, mely szerint a magánvállalat módszere csődöt mondott.
A Celera többlépcsős árrendszert kíván kialakítani, tervei szerint a nagy gyógyszergyárak, mint a Pfizer, vagy az American Home Products -- amelyek már tavaly "befizettek" a géntérképre -- évi 15 millió dolláros költségre számíthatnának. A kisebb biotechnológiai cégeknek ennél kevesebbet kellene fizetniük, de a későbbiekben osztoznának a Celerával azokon a bevételeken, amelyekre a géntérkép felhasználásával kifejlesztett készítmények értékesítései révén tesznek szert.
Az egyének géntérképének a gyógyszergyárak mellett bármely munkaadó, illetve biztosítótársaság hasznát vehetné, kiszűrve az átlagosnál nagyobb egészségi kockázatokat hordozó dolgozókat és potenciális ügyfeleket. A "genetikai diszkrimináció" megelőzését szolgáló, az etikai, jogi és szociális vonatkozásokat vizsgáló kutatások egyelőre kevesebb konkrétumot mutatnak fel, mint a genetikusok. Korai lenne azonban azt hinni, hogy maholnap csak saját géntérképpel köthet életbiztosítást bárki is. Richard Gallagher szerint ha a miniatürizálás és az automatizálás egy évtized alatt tizedére faragja a költségeket, 2020-ra már "csupán" néhány ezer fontba kerülhet egy saját géntérkép. A génállományban található sorozatok megállapításának költsége azonban a századára csökkent az elmúlt tíz évben, azaz mintegy 18 havonta feleződött. Csakhogy ezzel a sebességgel haladva 2010-ben is milliós nagyságrendű költség kalkulálható forintban számolva.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.