Az idén az eddiginél is nagyobb figyelmet fordít a vámhatóság a jövedéki visszaélések felderítésére -- mondta lapunknak Mózs Elek, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága jövedéki főosztályának helyettes vezetője. Mindenekelőtt az üzemanyag-forgalmazók számíthatnak a fináncok megkülönböztetett érdeklődésére. A másik kiemelt vizsgálódási terület a bérfőzés lesz, a gyakori adókikerülések megelőzésére. A pálinka bérfőzése szükségszerű, gazdaságilag hasznos tevékenység, ezért is kedvezményes az adótétele. De gyakran előfordul, hogy a megrendelők nem saját célra használják fel az így készült nedűt, hanem az bekerül -- adómentesen -- az értékesítési csatornákba. Ennek kívánja elejét venni a pénzügyőrség. Ugyancsak gyakoribb ellenőrzések lesznek a szeszes italok gyártóinál. Elsősorban a veszteségnormákkal történő manipulálás megakadályozása a fináncok célja.
Mindezek érdekében folytatódik a jövedéki feladatokra specializálódó hivatalok hálózatának kiépítése az országban, s ezzel párhuzamosan jelentős létszámbővítésre is sor kerül. A kormánytól Varga Mihály pénzügyminiszter ígérete szerint a vámhatóság megkapja a szükséges anyagi forrásokat. Ezt az is indokolja egyébként, hogy a bor jövedéki termékké válásával jelentősen megnőttek a pénzügyőri feladatok, ezeket a vámhatóság tavaly még saját forrásai átcsoportosításával volt kénytelen levezényelni.
A költségvetésnek 500 milliárd forintos bevétele származott tavaly a jövedéki termékekre kivetett adóból. Ebből a legnagyobb tételt az üzemanyagok után beszedett adó tette ki, megközelítve a 350 milliárd forintot. Mivel a bor csak augusztusban került a jövedéki törvény hatálya alá, az adója is szerényebb volt, alig haladta meg a 400 millió forintot.
A jogsértők közül a cigarettacsempészek voltak a legaktívabbak, az év során 760 millió forint értékben foglaltak le a pénzügyőrök dohányféleséget, zömében cigarettát. A határátkelőhelyeken 147 esetben kaptak rajta csempészeket, az itteni fogások során 45 millió szál cigarettát koboztak el. A csempészáru jellemző útvonala keletről nyugatra húzódik, Magyarországon elsősorban tranzitáruként haladnak át a szállítmányok. Ennek oka abban keresendő, hogy a tőlünk keletre fekvő országokban jellemzően olcsóbb az ár és az adótételek is jóval alacsonyabbak. Több dohánygyártó multi települt az elmúlt évek során Európa keleti részébe, így a vámosok meglehetősen jó minőségű, ám olcsóbb fajta csempészcigarettával is találkoznak.
Az égetett szeszes italokkal való visszaélés sem volt ritka az elmúlt évben: 100 millió forint értékű árut foglaltak le, emellett több mint 170 millió forintnyi sör, 20 millió értékű vermut került lefoglalt áruként a vámraktárakba. A borral kapcsolatos visszaélések is meglehetősen gyakoriak voltak az elmúlt évben, ezt a hamisítók 26 millió forint értékű cukorcefréje és 6 millió forintnyi bora bánta. Mózs Elek lapunknak elmondta, a jogsértőktől 68 pálinkafőző készüléket és csaknem 300 egyéb gépet, járművet, berendezést is lefoglaltak.
Az ásványolajtermékek sem maradtak ki a sorból, 97 millió forintnyi árut, elsősorban üzemanyagot foglaltak le a fináncok a visszaélések elkövetőitől.
Összességében 3,5 milliárd forintnyi jövedéki bírságot szabott ki a vámhatóság tavaly, az adóbírság 400 millió forintot tett ki, mindezt 76 millió forintnyi mulasztási bírság tetézte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.