A szovjet birodalom szétesése felett érzett lelkesedés csak addig tartott, amíg Nyugaton megértették: az elszegényedett egykori kommunista országok vissza akarnak menni a közös európai házba. Az átlag nyugat-európai most már félti jólétét, életének eddigi stabilitását a bővítés után keletről várható bűnözőktől, illegális bevándorlóktól, és az állását veszélyeztető "olcsó lengyel munkaerőtől" -- idézi a tudósító Werner Weidenfeld politológust, a Müncheni Egyetem professzorát. Philipp Ther berlini történész is elismeri, hogy az "Osterweiterung" szónak fenyegető kicsengése van. Gerhard Schröder német kancellár mindenesetre szorgalmazza, hogy a lengyeleknek az unióba történő belépésük után még hét évig ne legyen joguk munkát vállalni a tagországokban. Otto Schily belügyminiszter pedig az idén januárban bejelentette, hogy a lengyel--német határt a bővítés után még évekig őrizni fogják.
Ezt a távolságtartást csak valamennyire mérsékli az EU munkaügyi és szociálpolitikai biztosa, Anna Diamantopoulou álláspontja, aki a Rzeczpospolita lengyel napilap szerint azt hangoztatta a nemrég Varsóban tett hivatalos látogatásakor, hogy a kancellár által javasolt korlátozásnak csak akkor van értelme, ha egyúttal elősegítik a lengyel munkapiac fokozatos beilleszkedését az unió piacába. Ennek megoldása például az lehetne, ha évente fokozatosan bővítenék az EU-ban munkavállalási engedéllyel dolgozó lengyelek kontingensét, vagy ha segítenék az uniós szociális szabályok bevezetését Lengyelországban. Az EU-s munkapiac azonnali megnyitását viszont Diamantopoulou sem tartaná helyesnek, szerinte ez Lengyelország számára is kockázatos lenne, mert legjobb szakembereit emigrációra ösztönözné (VG, 2001. február 27.).
Mindezek mellett már előfordulnak a "kelet-fóbiával" ellentétes megnyilvánulások is. A Berliner Zeitung, ha politikailag indokoltnak tartotta is, gazdasági szempontból értelmetlennek minősítette a lengyelek elleni schröderi "karantént". A CDU különbizottságának a nizzai csúcs előtt készült jelentése pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabad munkaerő-áramlás kétirányú lesz. Példaként említi a jelentés, hogy Csehországban már most több német dolgozik, mint amennyi cseh Németországban. Mecklenburgi állásnélküliek pedig a lengyelországi Szczecinben találtak maguknak munkát. A Financial Times Deutschland szerint inkább attól kellene félni: mi lesz, ha nem jönnek a keleti vendégmunkások? Mintegy ennek megerősítéseként a német iparszövetség az idei év elején 1,3 millió megüresedett állást hirdetett meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.