BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fogyóban a jövő évi keret is

A környezetvédelmi alap célelőirányzat (kac) ez évi 30,45 milliárd forintos keretének 93 százalékáról már döntöttek, így csupán kétmilliárd forintnyi idei fejlesztésre lehet pályázni -- tudta meg a Világgazdaság. Ha a jövő évi keret 40 százalékáról is az idén határoznak, akkor is csupán hétmilliárd forintról dönthetnek. Nem fejlesztési célokra 11,45 milliárd forintot szán a tárca, ebből a Köfinek és a KGI-nek 3 milliárd jut.

A zöldpénzek odaítélése, a döntési mechanizmus évek óta botrányok sorozatát vonja maga után. A környezetvédelmi alap célelőirányzat forrásai kibogozhatatlan utakat járnak be, s működését homály fedi. Ennek részben az az oka, hogy a keret kezelésével megbízott intézmény nem ad naprakész, korrekt tájékoztatást a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) számára. Erről maga a környezetvédelmi miniszter számolt be a parlament illetékes bizottságának a legutóbbi meghallgatáson, s a héten el is rendelte a Környezetfejlesztési Intézet (Köfi) vizsgálatát.
Látszatra meglepő, hogy még alig kezdődött el az év, máris kiderült -- és csak az --, hogy az idén csupán pár milliárd forintot lehet odaítélni a pályázóknak fejlesztési célokra. Holott ez a rendszer működésének egyenes következménye -- járt utána a Világgazdaság.
A kac költségvetési kerete 2001-ben 30,45 milliárd forint, ebből 19 milliárdot lehet fejlesztésekre fordítani. A tavalyi és az előző években megkötött szerződések ez évre áthúzódó hatása azonban meghaladja a 17 milliárd forintot (mivel gyakran többéves beruházásokat támogat a célelőirányzat), így kétmilliárdra apad az idén elkölthető szabad forrás. Ha a jövő évi teljes kac-keret 40 százalékáról is döntenek -- ahogy egy kormányhatározat megengedi --, akkor 12 milliárddal növelhető az összeg. (Ha ez a gyakorlat folytatódik, akkor a következő években nem marad támogatás az új fejlesztésekre.)
A 14 milliárdra fogyatkozott forrásból a február elején született döntés szerint közel ötmilliárd forint vissza nem térítendő támogatást már odaítéltek a pályázóknak ez évi felhasználásra. Így csupán hétmilliárd forint fejlesztési pénzről dönthet a KöM az év hátralévő részében.
A tavaly szeptember végéig beérkezett projektekről február elején született meg a végső határozat, s 78-at ítéltek támogatásra méltónak. A nyertes pályázók összesen 8,2 milliárd forintra számíthatnak, amelyből hétmilliárdot nem kell visszafizetniük, a többi valójában kölcsön. A beruházásokat úgy kell ütemezni, hogy az idén közel ötmilliárd forintot utalhat a beruházóknak a kac -- tudtuk meg.
A 30,45 milliárd forintos keretből az idén 11,45 milliárdot költhet a minisztérium nem fejlesztési célokra. Ezek között szerepelnek a közcélú feladatok, amelyekre mintegy négymilliárdot fordít a tárca, s évente 5-6 ezer pályázó juthat pénzhez ebből a forrásból. Többek között zöldszervezeteknek adandó támogatásról, erdei iskolákról, infrastruktúra-fejlesztésekről, környezeti tudatformálásról lehet szó.
Elhagyott bányák után tájrendezési feladatokra 1,5 milliárd forint jut ez évben. A nem fejlesztési célok között szerepel a hulladékgazdálkodási rendszergazdák finanszírozása, a behajtás, valamint a Környezetgazdálkodási Intézetnek (KGI) és a Köfinek juttatandó 3 milliárd forint is. Mindkét intézetnél jelentős változásokat tervez a minisztérium az új szervezeti és működési szabályzat szerint, s -- lapunk úgy értesült -- névváltozásra is sor kerül.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Köfinél a napokban indított vizsgálat miként befolyásolja az idei zöldpénzek sorsát. Mint beszámoltunk róla, több mint 20 milliárd forintról döntöttek az elmúlt években, ám ezt nem követte szerződéskötés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.