BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ipari rekordteljesítmény 2000-ben

Kimagaslóan jó évet zárt tavaly az ipar. A 18 százalék feletti volumenbővülés elsősorban a dinamikusan növekvő feldolgozóipari exportnak köszönhető. A lassuló európai konjunktúra következtében azonban az év végére már látványosan csökkent az exportértékesítés növekedési üteme. Elemzők az idén 11-14 százalékos ipari növekedésre számítanak.

Az ipari termelés volumene 2000-ben 18,3 százalékkal haladta meg az 1999-es teljesítményt. Ez az évtized kiemelkedően legjobb növekedési ütemének számít. A bővülés -- csakúgy, mint a korábbi években -- a feldolgozóipar termelésnövekedésének köszönhető. A 20,7 százalékos teljesítményjavulás elsősorban a villamosgép- és műszergyártási ágazat dinamikus bővülésének tudható be. Az elmúlt években lezajlott szerkezetváltás következtében az ágazat ipari termelésből való részesedése 25 százalékra nőtt. Más feldolgozóipari ágazatok is jól teljesítettek tavaly. Így például kifejezetten jó évet zárt a fémfeldolgozás és a papírgyártás.
Az ipari exportértékesítés 2000-ben szintén rendkívül dinamikusan nőtt, a volumen 27,4 százalékkal haladta meg az 1999-es szintet. Mivel a belföldi értékesítés dinamikája ennél jóval alacsonyabb (10,4 százalék) volt, a forintban mért exportárbevétel már 54 százalékát teszi ki a teljes ipari értékesítésnek.
Az utolsó néhány hónap adatai az éves átlagos változást kifejező számoknál kedvezőtlenebb képet mutatnak. Az ipari termelés volumene hónapról hónapra csökken, ami azt jelenti, hogy az idén még mindig magas, de a tavalyitól jóval elmaradó ipari termelésbővülésre számíthatunk -- mondja Kovács György, a DG-Bank makroelemzője.
Ebbe a trendbe illik bele a decemberi adat is, azzal az érdekes különbséggel, hogy míg korábban az exportértékesítés, addig 2000 utolsó havában a belföldi értékesítés csökkent inkább. Utóbbi esetében a mérséklődés olyan erőteljes volt, hogy az értékesítés alulmúlta a tizenkét hónappal korábbit. Ezt csak részben magyarázza, hogy most decemberben kevesebb munkanap volt -- mondja Kovács. Így viszont az előzetes várakozásokhoz képest kedvező exportadat látott tegnap napvilágot.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy az idén 11--14 százalék között alakul majd az ipar volumennövekedési üteme. Az alacsonyabb dinamika az exportvolumen visszaesésének lesz köszönhető, ami a mérséklődő európai konjunktúrára vezethető vissza. A rendelésállomány alakulását figyelembe véve Kovács arra számít, hogy az év első nyolc hónapjában átlagosan 17 százalékkal bővülhet az ipari export. Ez jelentősen alulmúlja a 2000-es év 27 százalék feletti dinamikáját, de az utolsó hónapok exportteljesítményét vizsgálva az mondható, hogy további jelentős csökkenésre már nem kell számítani -- véli Kovács.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.