Február 13-ai hatállyal 0,5-ről 0,35 százalékra csökken a leginkább csak szimbolikus jelentőságű jegybanki diszkontráta Japánban -- tudósít a Reuters. Nem változik azonban a tavaly augusztusban 0,25 százalékon megállapított -- és ezzel a gazdaságélénkítési céllal másfél évvel azelőtt meghirdetett zérókamat-politikának véget vető -- irányadó overnight kamatláb. Az 1995 óta változatlan diszkontráta mostani csökkentését ezért szakértők egyöntetűen marginális jelentőségűnek tartják. A döntés pénteki bejelentése után a jen kéthetes mélypontra gyengült a dollárral szemben -- írja az MTI.
Hamada Koicsi, a kormány befolyásos gazdasági tanácsadója szerint a 0,25 százalékos overnight kamatláb így is olyan alacsony, hogy nem hagy tág teret a manőverezésre. Célszerűbbnek tartaná ezért, ha a monetáris politikát a jegybank nem a hatásukat vesztő kamatláb-kiigazításokra, hanem a pénzkínálat alakítására alapozná. Azt javasolja, hogy a jegybank állampapírok megvásárlásával és sterilizáció nélküli valutapiaci intervencióval pumpáljon pénzt a gazdaságba. Érvelése szerint erre az áresések megállítása érdekében van szükség. A tavalyi év folyamán a fogyasztói árak 0,7 százalékkal csökkentek, ami vásárlásaik elhalasztására késztette a további áresésre váró fogyasztókat.
Elemzők szerint a gazdasági visszaesésben a fogyasztás stagnálásánál is nagyobb szerepe van annak, hogy a beruházások a vártnál sokkal alacsonyabb szinten alakultak. Egy felmérés szerint a japán vállalatok a jövőre nézve sem optimisták: elsősorban az amerikai exportlehetőségek beszűkülésétől tartanak. Közgazdászok ennek ellenére úgy látják, hogy az ország gazdasága már elérte a mélypontot, és fokozatos javulásra számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.