Egy régióközi konjunkturális szabályozás középtávú bevezetésének bizonytalan javaslata tekinthető a találkozó legkonkrétabb mozzanatának az előzetes nyilatkozatok alapján. Európa, Észak-Amerika és Japán meglehetősen eltérő üzleti ciklusainak közelítését, illetve ennek szükségességét a francia pénzügyminiszter vetette fel.
Laurent Fabius a világ vezető ipari államainak a globális stabilitásban játszott szerepéből indult ki, és mindenekelőtt a valutapiaci ingadozások mérséklését sürgette. "Ha stabil rendszert akarunk, akkor gondolkodnunk kell olyan sémán, amely jobb szabályozást tesz lehetővé" -- mondotta a politikus, technikai elképzeléseket azonban előzetesen nem árult el.
A Reuters televíziónak nyilatkozva Fabius kijelentette, hogy ebben a pontban nem vár konkrét eredményt a mostani tanácskozástól, középtávon azonban alkalmazhatónak látna valamilyen koordinációs rendszert. Hasonló értelmű nyilatkozatot tett a belga pénzügyminiszter, aki az euróövezet 12 államát képviseli a hetek palermói tanácskozásán. Didier Reynders szerint a három fontos régió között a gazdaságpolitikai kapcsolatokat kellene intenzívebbé tenni.
A globális válságkezelés és pénzügyi szabályozás lehetőségéről jóval visszafogottabban nyilatkozott Paul O''Neill. Az USA pénzügyminiszterének először lesz módja, hogy kifejtse az új amerikai kormánynak a nemzetközi pénzügyi rendszerrel kapcsolatos nézeteit. A politikus bizonyos fokig kétségbe vonta a palermói tanácskozás egészének célszerűségét.
Mint fogalmazott, "felesleges körberepülni a világot a másik kontinens gazdasági viszonyainak tudakolása végett. Ehhez elég, ha leülök az irodában a számítógép mellé." Fontosnak mondta viszont, hogy jobban figyeljenek oda az IMF hitelezési gyakorlatára, és általában is tegyék átláthatóbbá a globális forráskihelyezéssel foglalkozó intézmény tevékenységét.
A három kiemelt, globális jelentőségű, régiót érintő szabályozási és együttműködési kérdésről a politikus előzetesen csak annyit mondott, hogy a maga részéről nem tartja kizártnak a jegybanki intervenciót a valutapiacokon. Sürgette Európát és főleg Japánt, hogy fokozottabban vegyék ki részüket a globális növekedés fenntartásából, és gazdaságuk élénkítésével mentesítsék az Egyesült Államokat az ilyen irányú kizárólagos elvárások alól. A két másik régiónak gyorsuló növekedés révén kellene közreműködniük a jelentkező egyensúlyhiányok felszámolásában. Ez utóbbival vélhetően a hatalmas amerikai külgazdasági hiányra utalt, amely a Reuters által idézett közgazdászok szerint drámai fordulat lehetőségét hordozza a dollár árfolyamát és az amerikai értékpapírpiacot illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.