A bevándorlás az egyik legérzékenyebb téma azok közül, amelyekről a bizottság szerint Stockholmban cselekvési tervet kell elfogadni. Brüsszel a munkaerő-piaci szűk keresztmetszetek megszüntetése végett szorgalmazza az unión kívüli szakemberek munkavállalásának megkönnyítését, elsősorban az informatikai szektorban.
A bevándorlók az Eurostat adatai szerint meghatározó mértékben járulnak hozzá a tagállamok népességnövekedéséhez, és demográfiai modellszámítások szerint ez a szerepük a jövőben még jobban felértékelődik. A tizenötök közül jelenleg Nagy-Britannia bevándorlási politikája a leginkább előrehaladott. Tavaly ősz óta a külföldi diplomások például szakmai gyakorlat igazolása nélkül is igényelhetnek munkavállalási engedélyt a szigetországban, méghozzá a korábbi négy- helyett ötéves időtartamra. Az 1999-ben benyújtott 80 ezer engedélykérelem 90 százalékát pozitívan bírálták el.
A munkáspárti kormány arra is nagy hangsúlyt helyez, hogy a brit lakosságban tudatosítsa a "nyitottság" előnyeit: kiszámították például, hogy a Nagy-Britanniában dolgozó külföldiek összességében 10 százalékkal több adót és járulékot fizetnek, mint amennyi juttatást különböző címeken kapnak.
Mint arról beszámoltunk, Németország is foglalkozik a külföldi szakemberek munkavállalásának további könnyítésével (VG, 2001. február 5.). Az olasz kormány decemberben fogadta el azt a tervet, amely szerint 2050-ig évente 357 ezer külföldi bevándorlását engedélyezik, enélkül ugyanis sok kis- és középvállalkozás bezárhatna -- írja a Handelsblatt.
Az unión kívüli munkavállalók beengedésén kívül a szakemberhiány szerkezeti okait is kezelni kell az oktatás, továbbképzés reformjával -- hangoztatja a bizottság. A demográfiai és munkaerő-piaci folyamatok ugyanis a belső tartalékok fokozott kihasználását teszik szükségessé. Ennek jegyében javasolják, hogy Stockholmban a nők és idősek munkavállalásának ösztönzéséről is essen szó. Középtávú célokat kell kitűzni a nők foglalkoztatási arányának emelésére, és azokat megfelelő adó- és szociális szabályozással meg kell valósítani -- hangoztatja a brüsszeli közlemény.
A tavalyi lisszaboni csúcsértekezleten meghatározott ambiciózus cél -- miszerint 2010-ig az uniót a világ leginkább versenyképes és dinamikus tudásalapú gazdaságává kell tenni -- elérése érdekében ezen túlmenően szükség van a belső munkaerőmozgást korlátozó tényezők megszüntetésére is. A legfontosabb, cselekvést kívánó terület a szakképesítések kölcsönös elismerése és a társadalombiztosítási jogosultság tagországok közötti "hordozhatósága" -- vélekedik az EU javaslattevő szerve.
Brüsszel nem csupán a munkaerőpiacon szorgalmazza a liberalizáció gyorsítását. Hasonló lépéseket sürget a gázpiacon, a közlekedésben, valamint a postai és pénzügyi szolgáltatások, továbbá a közbeszerzések terén. A stockholmi csúcsot előkészítő dokumentum kiemelten foglalkozik a távközlési ágazattal: az év első hónapjaiban megállapodásra kell jutni mindenekelőtt az elektronikus kereskedelem és az elektronikus pénzügyi szolgáltatások ösztönzésére hivatott könnyítésekről.
Ezekbe a folyamatokba a tagjelölt országokat is minél hamarabb be kell vonni -- javasolja tízpontos javaslatcsomagjában a bizottság, hozzátéve: a kutatás-fejlesztés támogatásának összefogása, a szabályozói környezet folyamatos revíziója és az "új technológiák" jelentőségének felismerése is elengedhetetlen feltétele az EU versenyképességére vonatkozó ambiciózus célok elérésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.