A MSZP-frakció ragaszkodott ahhoz, hogy továbbra is a főváros finanszírozza a budapesti közvilágítás évi 4,2 milliárd forintos költségét, és maradjon meg a földutak aszfaltozására elkülönített 3 milliárd forintos stratégiai alap -- mondta a Világgazdaságnak Gy. Németh Erzsébet. A szocialista képviselőcsoport vezetője kifejtette: miután az SZDSZ-frakció ezt elfogadta, nem lesz akadálya a forrásmegosztási döntésnek. A másik hét fővárosi alapot a kerületek forrásaiból működtetik, így a városrészek döntik majd el, megtartják-e ezeket. A frakcióvezető az újabb rendkívüli közgyűlés legvalószínűbb időpontjának a február 19-ét tartja.
Mint ismeretes, a két frakció álláspontjának ütközése miatt a múlt hétfőn hiába hívták össze a közgyűlést. A főváros szabad demokrata vezetése, illetve képviselőcsoportja még a múlt hét közepén is úgy nyilatkozott: indokoltnak tartaná, ha a kerületek részt vennének a közvilágítás, illetve a stratégiai alap finanszírozásában. Az SZDSZ-frakció a többi alappal kapcsolatban is megállapodást sürgetett, mert attól tartott: a kerületek inkább az ezek működtetésére szánt összeget szeretnék megkapni, így az alapok megszüntetése mellett döntenek. A szabad demokraták korábban már engedtek a gépjárműadó forrásmegosztásba való bevonásával kapcsolatban, így az ebből befolyó összeg továbbra is a kerületeknél marad.
A két frakció konszenzusra jutott -- mondta lapunknak Varga Kristóf, a képviselőcsoport témafelelőse. Az idén a főváros finanszírozza a közvilágítást és a stratégiai alapot. Arról viszont megpróbálják meggyőzni a kerületeket, hogy továbbra is áldozzanak a négy legfontosabbnak tartott alapra: a városrehabilitációsra, a szolidaritásira, illetve a diákösztöndíjakat és az általános iskolai ingyenes tejakciót támogatóra.
A kerületek a számukra kedvező változások ellenére elutasítják a forrásmegosztási javaslatot. Több polgármester szerint eleve hibás a számítások alapja. A főváros szerint viszont az a legnagyobb gond, hogy a központi költségvetéshez beadott -- és elfogadott -- kormánypárti módosító indítványok eredményeképpen Budapest több mint 20 milliárd forinttal kevesebbre számíthat az idén. A megszorítás inkább a fővárosi önkormányzatot sújtja -- elvonva mintegy 15 milliárdot --, de a kerületeket is érinti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.