BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkva saját tervvel állt elő

Moszkva háromlépcsős nem stratégiai rakétaelhárító rendszer kiépítését javasolja, amely jóval olcsóbb lenne a tervezett, 60 milliárd dollár költségű amerikai nemzeti rakétavédelmi programnál (NMD) -- közölte egy orosz szóvivő azután, hogy Vlagyimir Putyin elnök másfél óra hosszat tanácskozott a NATO főtitkárával. George Robertson újra megnyitotta az atlanti szövetségnek a jugoszláviai légi csapások miatti nézeteltérések miatt bezárt moszkvai összekötő irodáját is.

Az orosz terv részleges ernyőt tartana Európa fölé, és érintetlenül hagyná az orosz nukleáris elrettentő arzenált -- értékelte a Reuters az általa "ismert héjaként" minősített Leonyid Ivasov vezérezredesnek, az orosz védelmi minisztérium külügyi osztálya vezetőjének a Putyin--Robertson tárgyalásokról tartott beszámolóját. A moszkvai javaslat a rakétatámadások létező és várható fenyegetéseinek szoros elemzését indítványozza azzal, hogy ha ilyesmit észlelnek, akkor azt közös politikai erőfeszítéssel csírájában fojtsák el. Mobil rakétaerőt csak akkor kellene eszerint a potenciális agresszor szomszédságába telepíteni, ha más megoldás nem marad.
Putyin tavaly az év végén már állást foglalt egy olyan nem stratégiai védelmi rendszer mellett, amely úgy hárítaná el a "lator államok" (Irak, Irán, Észak-Korea) esetleges támadásait, hogy nem ássa alá a már kialkudott leszerelési megállapodásokat. Moszkva -- Pekinggel egyetemben -- arra hivatkozva kifogásolja az amerikai NMD tervét, hogy az hadászati jellegénél fogva semmissé teszi a rakétaelhárító rakétarendszerekről 1972-ben kötött megállapodást, és új fegyverkezési versenyt indít útjára. Ennek költségeit egyébként sem Oroszország, sem Kína nem tudná állni -- mutatnak rá megfigyelők.
Robertson "hasznosnak" nevezte a tárgyalásokat, s mint mondta, a témát rövidesen azon a tájékoztatón fogják megvitatni, amelyet az oroszok tartanak majd Brüsszelben. Az MTI értesülése szerint a főtitkár brüsszeli látogatásra hívta meg az orosz elnököt. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter azonban eleve fenntartásait hangoztatta az új orosz tervvel szemben, mondván: "Moszkva a probléma része", ami a nukleáris technológia elterjedését illeti, s ez táplálja az amerikai NMD-törekvéseket. Európában azonban lehet, hogy nagyobb megértéssel fogadják az orosz tervet, miután több NATO-tag is osztja Moszkva NMD-vel kapcsolatos aggályait. Ezek azt tanácsolják Washingtonnak, hogy a saját rakétapajzs kiépítése előtt konzultáljon Moszkvával és Pekinggel.
Nem derült ki, hogy Robertson és Putyin érintette-e George W. Bush amerikai elnöknek azt a javaslatát, amely szerint közösen fejleszthetnének ki egy rakétaelhárító rendszert, amint azt az Itar-TASZSZ jelentette. Szó volt viszont arról, hogy a NATO és Oroszország között "válságálló" kapcsolatrendszert kellene kialakítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.