Tavaly a külkereskedelmi mérleg hiánya 3,99 milliárd dollár volt. Ez csaknem egymilliárd dollárral magasabbb, mint az 1999-es deficit. Decemberben tovább folytatódott az utóbbi hónapokban megfigyelhető egyensúlyromlás: a 404 millió dolláros utolsó havi hiány jelentősen meghaladja az 1999-es 290 milliós értéket. A tizenkettedik hónap adata annak ellenére ilyen rossz, hogy ebben az időszakban az olajárak és az euró erősödése volt megfigyelhető -- mondja Kovács György, a DG-Bank makroelemzője. Az utolsó negyedév növekvő külkereskedelmi hiánya az import erőteljes bővülésének következménye.
A 2000. év teljesítményét értékelő külügyminisztériumi sajtótájékoztatón elhangzott: a nagyobb deficitért 70 százalékban a magasabb energiaszámla a felelős. A világpiaci olajár megugrása és a dollár erősödése ugyanis igen kedvezőtlenül hatott az energiaimportra.
A külkereskedelemben bekövetkezett trendváltást jól mutatja, hogy míg az év első kilenc hónapjában az export és az import volumenének növekedési üteme között két százalékpontos különbség volt megfigyelhető a kivitel javára, addig az év egészére már csupán 0,8 százalékpontos volt a differencia. Ez azt jelenti, hogy a negyedik negyedévben már gyorsabban nőtt az import, mint az export. Mindez erőteljesen befolyásolja a csütörtökön megjelenő 2000. éves GDP-adatot. Arról már hosszabb ideje folyik a találgatás, hogy mi lehet a jelentős mennyiségű import forrása. Mint arról a múlt hétem többször beszámoltunk, elemzők leginkább a beruházásra gyanakodnak, a fogyasztási adatokon ugyanis nem látszik az élénkülés.
A Külügyminisztérium (KM) a folyamatokat nem látja súlyosnak. Martonyi János szerint elképzelhető, hogy az idén valamelyest romlik majd a külkereskedelmi mérleg, de ennek mértéke nem lesz aggasztó -- fogalmazott a miniszter. A KM első embere azt is örvendetesnek tartja a jövővel kapcsolatban, hogy ez évben nem kell olyan mértékű cserearányromlással számolni, mint tavaly. Az euró erősödése akár cserearány-javulást is okozhat. Ugyanakkor a miniszter elmondta, az év első felében nincs sok esély arra, hogy az olaj a mostaninál sokkal olcsóbb legyen. Martonyi kitért a külkereskedelmi szerkezetben bekövetkezett változásokra is. Mint mondta, a kivitel és a behozatal EU-részaránya elérte a maximumot. További növekedésre annak ellenére sem kell számítani, hogy a kereskedelmi akadályok az idén csaknem teljesen lebomlanak.
Az elemzők külső egyensúlyra vonatkozó kisebb pesszimizmusát nem osztja a Gazdasági Minisztérium. Bár a külkereskedelmi dinamika 2001-ben nem lesz akkora, mint tavaly, mégis jó évre számítunk -- mondta Hegedűs Éva helyettes államtitkár.
A GM és az MNB külkereskedelmi statisztikája ezentúl egyszerűbben összevethető lesz, mert az idén már a vámstatisztikán alapuló rendszer is euróban számol majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.