Új arcát fedezték fel a magnézium-diboridnak (MgB2), a régóta használt fémvegyület ugyanis már 39 Kelvin-fokos hőmérsékleten szupravezető képességet mutat. A szupravezetők olyan anyagok, melyek gyakorlatilag ellenállás nélkül képesek az elektromos áram vezetésére, ez a tulajdonságuk azonban csak bizonyos hőmérséklet alatt mutatkozik. A fémvegyületek között eddig legfeljebb olyat sikerült találni, mely 23 Kelvin-fok környékén vált szupravezetővé, a magnézium-diborid ezért új távlatokat nyithat az ilyen anyagok alkalmazásában.
A tokiói egyetemen dolgozó, Jun Akimicu vezette csoport felfedezése nagy visszhangot váltott ki a szupravezetőkkel foglalkozó kutatók körében. A magnéziumszármazék használata ugyanis lehetőséget adhat olyan olcsóbb szupravezetők előállításához, melyek az eddig lehetségesnek tartottnál jóval magasabb hőmérsékleten is működőképesek. Ráadásul szobahőmérsékleten a magnézium-diborid rendkívül tiszta vegyületnek számít, ami megkönnyíti felhasználását. A fémalapú szupravezetők mellett ugyanis léteznek viszonylag magas hőmérsékleten használható kerámiaalapúak, de ezek előállítása bonyolultabb, drágább, és legtöbbjük erősen mérgező is. Akimicu a Nature szaklap hasábjain most kifejtette, tudomása szerint a legmagasabb hőmérsékleten szupravezető képességgel rendelkező, nem kerámiaalapú anyagra bukkantak rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.