Két éve az osztrák egészségbiztosítás kiadása 133 milliárd schilling volt, hiánya 3,5 milliárd. A deficit tavaly már 5 milliárd lett, és ugyanennyit várnak ebben az évben is -- írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. (OECD-adatok szerint Ausztria a GDP 8,3 százalékát fordítja egészségügyre.) A hiány és növekedésének okai az orvosi szolgáltatások emelkedő költségeire és a bérhez kötött finanszírozásra vezethetők vissza -- mondják a szakértők.
Az egészségbiztosítási kiadások legnagyobb tételei az intézményi ápolás, az orvosi szolgáltatások ellenértéke és a gyógyszerköltségek; a kasszák működési költsége büdzséjük 4 százalékára rúg. Az osztrák társadalombiztosítási rendszer elvben önkormányzó, valójában a teljesítések legnagyobb részét és a hozzájárulásokat törvényileg írják elő. Alkamazottanként a munkáltatók a bér 20,45, a munkavállalók 17,65 százalékát fizetik (a megfelelő kulcsok munkások esetében 21,1, illetve 18,2).
Már tavaly is tettek néhány méla kísérletet a hiány csökkentésére, ezek azonban inkább a közfelháborodás gerjesztésére voltak csak jók: 45-ről 55 schillingre emelkedett a receptdíj, 1 milliárd schillinggel csökkentették a gyógyszerek árrését, jövő hónapban emelkedik 150-ről 250 schillingre a járóbeteg-ellátási térítés.
Míg a pénztárak a hozzájárulásokat növelnék, amiről a szabadságpárti Herbert Haupt egészségügyi miniszter hallani sem akar, addig kormányberkekben a kasszák "spórolási potenciálját" szeretnék a végsőkig kihasználni. Közgazdászok szerint azonban sem az igazgatási takarékoskodás, sem a strukturális reform nem tünteti el egymagában a deficitet. Ha a politika nem vállalja az egészségügyi privatizáció ódiumát, akkor is döntenie kellene: vagy betartja ígéreteit, és biztosítja a teljes orvosi ellátást, vagy felülvizsgálja ígéreteit és rászánja magát a szolgáltatások szűkítésére. Előbbi esetben a teljes újrarendezés keretében a hozzájárulásokat adóvá kéne átalakítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.