BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sávszélesítésre lenne szükség

A maginfláció és a folyó fizetési mérleg deficitnövekedése ellenére az idén tavasszal további kamatcsökkentésre lehet számítani Magyarországon -- áll egy londoni befektetési bank elemzésében. A jelenlegi árfolyamrendszer már nem hatékony eszköz az infláció ellen, ezért a jegybank képtelen több célnak egyszerre megfelelni. A hazai kötvénypiacon egyre inkább érezhető a sávszélesítésre és felértékelődésre irányuló spekuláció.

A jelenlegi, csúszó leértékelésen alapuló árfolyamrendszer akadályozza a Magyar Nemzeti Bankot abban, hogy a monetáris politika feladatait hatékonyan ellássa -- áll a Lehman Brothers friss tanulmányában. A szerzők szerint a liberalizált tőkepiac és az alacsony árfolyamkockázat miatt a jegybanknak nincs lehetősége aktív kamatpolitikát folytatni. A kamatszintet ugyanis egyértelműen meghatározzák a külföldiek keresletét befolyásoló tényezők: az eurókamatlábak, a leértékelés mértéke és az országkockázati prémium.
Bár a dezinflációs trend megtorpanása és a romló folyó fizetési mérlegadatok miatt szükség lenne a rendkívül alacsony reálkamatok emelésére, a jegybank mégsem tud reagálni a belső feltételek változására. Egy olyan kamatemelés, amelyet nem támaszt alá a külső befektetők által figyelt tényezők változása, jelentős mennyiségű tőkebeáramlást indukál, amely intervenciós lépéseket és ezzel együtt sterilizációs költségeket jelent a jegybank számára -- mondja Békés Gábor, a bank elemzője.
A szerzők szerint ezért a reálkamatláb Magyarországon a külső mérlegek állapotától, az inflációs "meglepetésektől" és az országkockázattól függ. A külföldiek ugyanis ezek alapján határozzák meg az elvárt reálkamathozamot, és a piacon ez alapján árazódnak be a pénzügyi eszközök. A Lehman Brothers elemzői úgy vélik, a fentiek közül elsősorban a folyó fizetési mérleg állapota a legmeghatározóbb.
A kötvénypiac jelenlegi helyzete alapján a szerzők úgy látják, a gazdasági szereplők sávszélesítésre és a forint felértékelődésére spekulálnak. Erre utal ugyanis, hogy a prémium 100 bázisponttal alacsonyabban van, mint az 1997--2000-es időszak átlaga, az árfolyam pedig folyamatosan a sáv "erős" széléhez tapad.
A szerzők a leértékelési ütem áprilisban tervezett csökkentésének hatását elemezve megállapítják: a növekvő kockázati prémium ellenére a váltással egy időben negyedszázalékos kamatcsökkentésre lesz szükség. Az elemzők ajánlása ugyanakkor egybeesik a hazai szakértők véleményével: a kamatpolitika képtelen egyszerre küzdeni az infláció ellen és kezelni a tőkebeáramlást, ezért indokolt lenne a sávszélesítés. Egy esetleges 2,5 százalékos felértékelődés a bank szerint még nem fenyegetné a külső egyensúlyt, az inflációra viszont jótékonyan hatna.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.