BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Svájcban felelhet

"Bűncselekményre utaló tények hiányában" az orosz főügyészség 2000 decemberében lezárta a vizsgálatot a svájci hatóságok által pénzmosással és szervezett bűnözésben való részvétellel gyanúsított Pavel Borogyin (legutóbb az orosz--fehérorosz államszövetség államtitkára) ellen, a svájci körözést és elfogatóparancsot azonban senki nem vonta vissza. Így a letartóztatás végül létre is jött -- de több mint gyanús körülmények között.

Amikor Borogyin az idén január 18-án George W. Bush elnök választási stábjának egyik vezetője meghívására New Yorkba érkezett, rögtön a repülőtéren letartóztatták, és máris a brooklyni börtönbe vitték. Ügyvédei megtudták, hogy néhány nappal Borogyin érkezése előtt újabb svájci elfogatóparancs érkezett ellene New Yorkba. Bertrand Bertossa genfi tartományi főügyész elismerte ugyan az Izvesztyija svájci tudósítójának adott interjúban, hogy Svájcban számítottak Borogyin letartóztatására, ám azt tagadta, hogy a New York-i eset előre megszervezett lenne. Az új letartóztatási parancs meglétét is cáfolják a svájci illetékesek. Az viszont kapóra jött nekik, hogy Borogyinnál nem volt diplomatavízum, ezért nem vonatkozott rá a diplomáciai védettség. Az Egyesült Államokkal fennálló kölcsönös kiadatási szerződés alapján Svájc okkal reméli, hogy Borogyin kiadása Svájcnak csak idő kérdése. Ennek az is egyik biztos jele, hogy a Borogyin ügyét tárgyaló New York-i bíróság nem fogadott el óvadékot.
Oroszország hiába próbál lépéseket tenni. Az orosz kormány kérelmét, hogy Borogyin ne kiadatással, hanem önként jelenhessen meg Svájcban, Bertossa az ezzel kapcsolatos orosz jogi garanciák hiányára hivatkozva utasította el. Ruszlan Tamajevnek, az orosz főügyészség képviselőjének sem tett konkrét ígéretet, amikor az a svájci nyomozók Moszkvába utazását kérte. Vlagyimir Putyin elnök is csak annyit ért el egyelőre az amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetéssel, hogy Bush "megértően" hallgatta végig.
A Borogyin-ügyben a svájciaknak 13 gyanúsítottjuk van, főként orosz állampolgárságú személyek. Az UBS banknál megtalált számlák és egyéb adatok alapján feltételezik, hogy Borogyin és családja svájci cégektől "átmosott" kenőpénzt fogadott el (sőt közvetített a Jelcin családnak is) azért, mert annak idején ők kapták a megbízást a Kreml egyes épületeinek több száz millió dollár értékű felújítására. Ebből összesen mintegy 60 millió dollár "közvetítői díjat" fizettek ki -- Borogyinéknak 30 milliót. A pénzt egy Man szigeti off-shore cégen keresztül részletekben utalták át az érintetteknek. Ha Oroszország nem tudja megakadályozni Borogyin kiadatását, és rá bizonyítják a svájci vádakat, ottani törvények szerint akár ötévi letöltendő szabadságvesztésre és 700 ezer dollár pénzbüntetésre is számíthat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.