Gyanítható, hogy nemcsak a Szent János Kórház gazdasági-műszaki dolgozói az idei béremelés vesztesei, hanem másutt dolgozó szaktársaik is -- mondta Nagy Péter Pál főigazgató. Az ágazatban dolgozók e csoportja -- a kötelező minimálbér- és a közalkalmazotti bértábla előírásának teljesítése miatt -- ugyanis elesett a béremeléstől, pedig tavaly is csupán 3 százalék jutott nekik, s fizetésük alig haladja meg a minimumhatárt. A főigazgató azt látja, hogy emiatt lincshangulat uralkodik az intézményben. Ő maga nem sokat tehet, mivel az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a gyógyításért kapott pénz csupán a kötelező bérfejlesztések 87 százalékára nyújtott fedezetet, a fennmaradó részt az OEP-től kapott 206 millió forint gazdálkodási előlegből pótolták, amit azonban vissza kell fizetni. A főigazgató kritikusnak tartja a helyzetüket, pedig a korábban egymilliárd forint adósságot a múlt évre kemény munkával ledolgozták, decemberben már pozitív szaldóval zártak. Nincs több tartalék, s közgazdasági nonszensz, hogy a nullaszázalékos dologi költségvetési növekményből a 8,5 százalékra becsült infláció mellett az eddig elért gyógyítási színvonalat tartsák -- mondta a közgazdász végzettségű szakember.
Mikola István egészségügyi miniszter tízmilliárd forint költségvetési többletforrásra számít, ám Ajkay Zoltán, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint legalább húszmilliárdra van szükség, különben tartani lehet az elbocsátásoktól.
Az újpesti Károlyi-kórházban azonban nincs létszámtartalék. Éppen csak annyi az orvos, amennyi a miniszter által meghatározott gyógyítási minimumfeltételekhez kell -- mondta Gerő Gábor orvos igazgató, aki kitörési pontként a teljesítmények növelését, s azt jelölte meg, hogy az orvosok valamennyi beavatkozásról pontosan leadják a jelentést az azok árát finanszírozó OEP-nek. Eddig gyakran előfordult, hogy fontosabbnak tartották egy-egy súlyos beteg ellátását, emiatt aztán elmaradt a jelentés -- mondta Gerő. Újpesten egyébként az 1228 dolgozó közül a jogszabályi előírások miatt 1004-nek a bérét emelték, a többiét nem. Az orvosoknál nem volt ritka a közalkalmazotti bértáblára való beállás miatt a 30-40 százalékos emelés, bár így is csupán 80-100 ezer forint a havi bruttó fizetésük.
A kórházak azonban csak egymás rovására növelhetik a teljesítményeiket, az OEP 242,3 milliárdos fekvőbeteg-ellátásra elfogadott zárt kasszája csak törvénymódosítással bővíthető. Ezért van az, hogy januárra 190 ezer esetre 17,3 milliárdot, a februárra elszámolt 192 ezerre pedig 17,1 milliárdot utalt a számukra.
A törvény által előírt kötelező bérfejlesztést a Heim Pál Gyermekkórházban is a tb-től kapott 95 millió forint gazdálkodási előleg terhére oldották meg. Az intézmény létszámát 950 főre csökkentették, közülük 132-t ez nem érintett -- mondta Smrcz Ervin főigazgató. Számítása szerint a kórházban ápoltakért járó OEP-alapdíj az idén 7,2, a járóbeteg-ellátásé pedig 2,4 százalékkal nőtt, ami matematikailag bizonyítja, hogy a költségvetésben ígért átlagosan 20 százalékos béremelés ebből nem oldható meg. Megoldásként bizonyos feladatok leadása jöhet szóba, például a műszerpark folyamatos szervizelése helyett csak alkalmanként bíznak meg valakit az átvizsgálásukkal. Ám a feladatok szűkítése egy ponton túl már az intézmény elsorvasztását jelentheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.