A parlament költségvetési bizottságában az ellenzék nehezményezte, hogy -- az alultervezett infláció miatt -- a kormány 222 milliárd forintnyi többlet-adóbevétel felett rendelkezhetett szabadon az eredetileg elfogadott tavalyi költségvetésen kívül, melyből 107,5 milliárd forintra -- melyet év végén sebtiben utalt letéti számlára -- parlamenti felhatalmazása sem volt. (A 222 milliárd forint a központi költségvetés bevételeinek 6 százaléka.)
Tállai András a bizottság előtt elmondta, az év végén letétbe helyezett pénzből 15 milliárdot fordítanának a nyugdíjasoknak történő, egyszeri kifizetésre. Erről azonban még nincs kormánydöntés. Lapunk úgy értesült, még nem eldöntött, hogy a nyugdíjak nagysága szerint hogyan differenciálnák a kifizetést, mint ahogy az sem, hogy az beleszámítana-e a tavalyi vagy az idei, törvény által előírt emelésbe. A tervezett 15 milliárd forint nem éri el az éves nyugdíjkeret egy százalékát. Az egyszeri nyugdíjemelés közérzetjavító intézkedés, nem törvényi kötelezettség -- mondta el újságírók előtt.
Szintén a tavalyi többletbevételekből szán a kormány 25 milliárd forintot a közszférában dolgozók bérpótlékára, azon ágazatokban, ahol még nem valósult meg a Fidesz-programban vállalt, az infláció és a gazdasági növekedés felének megfelelő béremelés, ami tavaly mintegy 13 százalék volt.
A közigazgatásban 2 százalékos, a közbiztonság területén 1 százaléknyi, a közoktatásban 3 százalékos, a közművelődésben dolgozók pedig 2 százalékos bérpótlékra számíthatnak. Erről kormányrendelet fog határozni, és az állami alkalmazottak minden bizonnyal az áprilisi fizetésükkel ezt megkaphatják -- tájékoztatta a bizottságot Tállay.
Szekeres Imre -- az államháztartási törvényre hivatkozva -- törvénysértőnek nevezte, hogy a letéti kezelésben lévő milliárdokat a PM a tavalyi év előzetes mérlegében kiadásként is elszámolta, így növelte vele az államháztartás hiányát. Tállay érdemben nem válaszolt a bizottság szocialista elnökének kérdésére.
Számos képviselő az idei költségvetés megalkotásához használt inflációs számot is alultervezettnek tartotta. A számoláshoz használt 6 százalék helyett a piac 8,5 százalékos éves árszintemelkedést vár, ezzel az idei költségvetésben már most 120 milliárd forinttal nagyobb adóbevétel látszik. Szekeres javasolta, hogy a bizottság kezdeményezze az államháztartási törvény módosítását úgy, hogy ha többletbevétel jelentkezik az első fél év végéig, arról az Országgyűlés döntsön. Javaslatát 12 szavazattal 11 ellenében, 2 tartózkodás mellett elutasította a bizottság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.