Sok tízezer, mintegy 150 milliárd értékű adó-, vám-, illeték-, jövedéki, értékpapírügyben határoztak 1991 óta a pénzügyi igazságszolgáltató fórumok -- közölte Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke. Tegnap abból az alkalomból tartott tájékoztatót, hogy negyvenévi szünet után, egy évtizede működnek ismét a közigazgatási bíróságok. Hangsúlyozta: bár kezdetben nem volt nagy bizalom az állampolgárok részéről a régi-új bíróságok iránt, azóta nőtt a hatósági eljárások színvonala, csökkent az ügyfelek kiszolgáltatottsága, és a jogalkotásra is kihatott az igazságszolgáltató fórumok tevékenysége.
A pénzügyi perek száma folyamatosan emelkedett: vámügyekben a kezdeti néhány száz helyett több mint nyolcszáz, adóvitákban az 1992-es félezres helyett tizenkétezer új beadványt regisztráltak 1997-ben. A pernyertességi mérleg változatlanul a hatóságok javára billen: megtámadott határozataik 75-80 százalékban állják a törvényességi próbát.
Mára csökkenőben a jogviták száma. Ennek egyik alapvető oka, hogy két éve egyfokúvá vált a közigazgatási bíráskodás: a megyei fórum jogerős határozatot hoz, amellyel szemben csak rendkívüli jogorvoslatnak, legfelsőbb bírósági felülvizsgálatnak van helye. Lomnici -- akinek a napokban jelent meg könyve a pénzügyi perek tapasztalatairól -- úgy látja: ez a lényeges eljárási változás visszaszorította az indokolatlan pereskedést.
A megalapozott döntéseket megkövetelő fontos módosulás az is, hogy a 30 millió forint fölötti perértéknél háromtagú tanácsban jár el a bíróság. Gond azonban a bírák tapasztalata, illetve felkészültsége. Lomnici az egyik legfontosabb feladatnak tartja a pénzügyi bírók képzését, különös tekintettel az uniós követelményekre. Hiányzik a megfelelő szakértői háttér is csakúgy, mint az a közvetlen számítógépes hálózat, amellyel a Legfelsőbb Bíróság döntéseiből meríthetnének. Nem csupán a bírók, hanem az eljáró hatóságok és a feleket képviselő ügyvédek számára is nagy segítséget nyújtana az on-line összeköttetés.
Miközben a hatóság néhány hónapon belül döntést hoz, a bírósági út gyakorta két évet is igénybe vesz. A tanácselnök ezért elképzelhetőnek tartja határidők bevezetését a közigazgatási perekben. Megítélése szerint a megyei bíróságokon három, a Legfelsőbb Bíróság előtti felülvizsgálati ügyekben hat hónapra lehetne szorítani az eljárások idejét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.