A tárca az amortizációs költséget először várhatóan az idei év végétől, a teljes privatizáció előtt álló alapellátásban kívánja bevezetni. Az alapellátás átfogó reformja ugyanis a tervek szerint még ez évben a parlament elé kerül. Előzetes számítások szerint az alapellátásban az eszköz-visszapótlási igény közel 10 milliárd forint. A tárcának nincs a végrehajtáshoz szükséges pluszpénze, ezért annak fedezetét a költségvetés 100 milliárd forintra tervezett többletbevételéből kívánja előteremteni. Mikola elmondta: erről a miniszterelnökkel és a pénzügyminiszterrel előzetesen tárgyalt is, akik részéről pozitív visszajelzést kapott. A kormány a várható többletbevételéből 50 milliárd forintot már elköltött: a GM és az FVM kapta elmaradott térségek fejlesztésére és agrárinnovációra. Mikola szerint a tárcának van esélye a forrás megszerzésére, ha egy jól kidolgozott, ütőképes reformtervezetet tud bemutatni. A koncepció várhatóan már február végére elkészül.
A kétharmados önkormányzati törvényt is érintő reform parlamenti elfogadása után -- várhatóan októbertől -- nyílik lehetőség a körzeti és szakorvosi finanszírozásban az amortizációs költségek elismerésére, ami az idei évben néhány milliárd forintot jelent. Ez ideális esetben praxisonként 800 ezer--1,2 millió forint többletbevételt hoz az orvosoknak. Mikola István utalt arra is: az amortizáció megjelenítése az idei évben 1-2 milliárd forint lehet. A miniszter utalt az amortizáció bevezetésének egyik fontos kritériumára, az alapszolgáltatások körének meghatározására, amelyek a kártyapénz fix részét képezik majd. A törvény egy keretlehetőséget biztosít arra, hogy az alapellátásban dolgozó orvosok szabadfoglalkozásúak lehessenek. A tárca mindenképpen olyan megoldást kínál az orvosoknak, hogy jól járjanak a vállalkozó szelleműek.
Arra a kérdésünkre, hogy a tárca az amortizációs költségeket milyen paraméterek alapján kívánja meghatározni, Mikola elmondta: mindenekelőtt országosan fel kell mérni a praxisok számát. Pontosan meghatározni az amortizációs elszámolás alapját képező eszközöket és berendezéseket. Ki kell dolgozni egy számítási módszert, amely alapján az eszközalapú amortizáció kiszámolható.
A kórházak esetében a legnehezebb az amortizáció meghatározása. Ennek összege közelíti a 100 milliárd forintot, amit a költésgvetés csak fokozatosan tud felvállalni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.