BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A monetáris konvergencia éve

Jelentősebb kamatmérséklésnek enged teret az uniós tagjelöltekben az idei inflációcsökkenés -- derül ki a Deutsche Bank Research (DB) elemzéséből. A német kutatók nem számítanak komolyabb mozgásra az árfolyamfronton, a forint sávjának kiszélesítése szerintük a jövő évi választások utánra marad. A rendszerváltók középtávon azonban nehezen vihetik évi 5 százalék alá a drágulás ütemét.

Az inflációcsökkenés elmúlt két évben tapasztalt megtorpanása után 2001-ben folytatódhat a folyamat. Az átlagos olajár valószínűleg elmarad majd tavalyi értékétől, ennek jótékony hatását megérzik az energiaimportőr államok. Igaz, Lengyel- és Magyarország esetében a hatás kisebb lesz a tavaly alkalmazott adminisztratív inflációmérséklés következményeként. Feltehetően az élelmiszer-drágulás üteme is visszaesik a 2000-es, kivételesen magas szintről a jobb termés és az importliberalizáció következtében. A keresleti infláció veszélye ugyan több országban is nő a választások és a hozzájuk kapcsolódó fiskális ösztönzés közeledésével, ám az általános lassulás ellensúlyozhatja ennek hatását. Csehország és Szlovákia kivétel lehet, nem kizárt, hogy a régiós trendtől elszakadva gyorsulhat gazdasági növekedésük.
A monetáris politika számára megnyílik az út a kamatok csökkentése előtt. A kutatók Magyarországon 150 bázispontos csökkenésre számítanak 2001 folyamán, és -- még a nemrég történt 100 bázispontos mérséklés után is -- kétszer ennyire Lengyelországban. E két államban fennáll a költségvetési és a pénzügypolitika együttes lazulásának veszélye, de ennek esélye a DB szerint nem túl nagy. Csehországban azonban még a kamatemelést sem zárják ki a második fél évben.
A piacok már korábban számításba vették ezeket a várható monetáris fejleményeket. Az amerikai és európai kamatok feltételezett csökkenését figyelembe véve a DB további hozamesésekre számít a térség kötvénypiacain.
Magyarországon az utóbbi hónapokban csökkent a forint árfolyamsávja szélesítésének esélye. Ennek oka egyrészt az infláció várható csökkenése, másrészt a növekedés lassulása. A valószínű időpont a szerzők szerint a 2002-es választások utánra tolódott. A kutatók a rugalmas árfolyamrendszert alkalmazó államok körében Romániában látják a legnagyobb kockázatot, és csaknem 20 százalékos leértékelődésre számítanak a következő egy évben.
A szerzők figyelmeztetnek: 2001-re vonatkozó optimizmusuk ellenére úgy látják, a tagjelöltek többségének középtávon még nem sikerül 5 százalék alá szorítani az inflációs rátát. Ez a nemzetközi kereskedelmi forgalomba nem kerülő áruk, elsősorban a szolgáltatások drágulásával magyarázható, ami várhatóan 1-2 százalékpontot ad hozzá az infláció üteméhez a következő évek mindegyikében. Ennek ellenére a monetáris uniós tagság nincs veszélyben, de erre csak évekkel a valószínűleg 2005-ös felvétel után számíthatnak az élenjáró államok.
A jövő évre vonatkozó prognózis legfontosabb bizonytalansági tényezője az euróövezet gazdasági dinamizmusának a vártnál nagyobb csökkenése lehet, különösen, ha ez tengerentúli recesszióval párosul. Az olajárak vártnál magasabb szintje vagy egy újabb rossz termés az inflációt felfelé hajthatja, míg a reformigyekezet a közelgő választások miatt hagyhat alább átmenetileg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.