BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatszázalékos a munkanélküliség

Az egy évvel korábbi adatokhoz képest valamelyest csökkent a munkanélküliek száma, ám a november--januári mérésekhez viszonyítva a december--februári időszakban kismértékben nőtt a munkanélküliség Magyarországon. Egyelőre nem állapítható meg, hogy a minimálbér-emelésnek volt-e munkanélküliséget növelő hatása, vagy egyszerű szezonális ingadozás okozta a januári és februári átlagosnál nagyobb rátát.

A december--februári időszakban a munkanélküliek száma 31 ezerrel csökkent az előző év azonos időszakához képest. Így a három hónap átlagos munkanélküliségi rátája 6 százalékra csökkent. Ez 0,8 százalékponttal kisebb, mint egy évvel korábban. Nemzetközi összehasonlításban is kedvező a magyar adat, az unióban 2001 januárjában 8,2 százalékos a munkanélküliségi ráta. Nyugat-Európában egyébként szintén csökkenő trend figyelhető meg.
A három hónap közül decemberben volt a legalacsonyabb az arány, 5,7 százalékos. Januárban 6,1, februárban 6,3 százalékon állt a mutató.
Az erős ingadozás nem feltétlenül jelenti azt, hogy a munkapiac ilyen erős mozgásban van. Mivel a KSH mintavételi eljárással becsüli a foglalkoztatottságot és a munkanélküliséget, törvényszerű, hogy az adatok csak bizonyos hibahatárokon túl mutatnak megbízhatóan változást. Ráadásul a szezonális hatások is befolyásolhatják a mutatót. Ezért érdemes a háromhavi átlagokat figyelembe venni, melyeket minden újabb hónapban kiszámol a hivatal. A mostani adat így kisebb növekedést mutat, mert november--januárban még 0,1 százalékponttal kisebb, 5,9 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. (Általában is megfigyelhető, hogy egy három hónapos időszakban egy-egy kiugróan alacsony havi érték mindig akad, ez feltehetően a munkapiac szezonális változásaival magyarázható.)
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a foglalkoztatottak száma 3,863 millió fő volt, ez 65 ezerrel több, mint tizenkét hónappal korábban. Ugyanakkor a kismértékű negatív változás itt is megjelenik: az előző, november--januári méréshez képest 19 ezerrel kevesebb foglalkoztatott volt a gazdaságban.
Mivel a KSH becslése szerint a munkanélküliek száma egy év alatt "csak" 31 ezerrel csökkent, miközben a foglalkoztatottak száma 65 ezerrel nőtt, feltehető, hogy nem csupán a munkát kereső állástalanok sikerével magyarázható a jelenség. Elképzelhető, hogy ebben az időszakban több volt a munkapiacra kerülő fiatalok száma, mint a nyugdíjba vonulóké, illetve a nyugdíjkorhatár előtt elhalálozóké. A másik lehetséges megoldás, hogy azok a munkaképes korúak léptek be a munkapiacra, akiket eddig a statisztika nem tekintett munkanélkülinek.
A következő hónapok adatai pontosíthatják az információkat azzal kapcsolatban, hogy a minimálbér-emelés okozott-e jelentős változásokat a munkapiacon. A januári, illetve februári magasabb adatok magyarázóereje ugyanis igen gyenge, hiszen ebben az időszakban általában megfigyelhető egy ilyen irányú szezonális ingadozás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.