BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mérséklődő optimizmus

Mérséklődő optimizmus jellemzi a Csongrád megyei vállalkozókat -- derül ki a megyei kereskedelmi és iparkamara legfrissebb felméréséből. Az esztendő első hat hónapjában 11 százalékkal több vállalkozás vár javulást üzleti helyzetében, mint tavaly az év hasonló időszakában.

A felmérés összesítő eredménye kedvező változásokat tükröz, ami elsősorban annak köszönhető: a megkérdezettek jelentős többsége -- 65 százalékuk -- nem számít érdemi változásra az év első felében. A tavalyinál kevesebben, a megkérdezettek 23 százaléka látja úgy, hogy júniusig kedvezőbbre fordul a helyzete. Nőtt a kedvezőtlen változást előre jelzők aránya is, 6 százalékról 12-re.
Leginkább optimisták a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások, valamint az építőipari tevékenységet folytatók. Pesszimizmus jellemzi a szállítás, a posta, a távközlés és a humánszolgáltatás ágazataiban működő vállalkozásokat. Optimizmusuk csökkenése elsősorban a forgalomra vonatkozó negatív várakozásokkal mutat összefüggést. Összesen 34 százalékuk reméli azt, hogy az első fél évben több megrendelésük lesz, mint tavaly júniusig. A megkérdezettek 20 százaléka számol a megrendelések csökkenésével, arányuk hasonló a tavalyihoz.
A sorsuk rosszabbra fordulását várók elsősorban a kereslethiányra és a piaci verseny erősödésére hivatkoznak. Figyelemet érdemel, hogy a növekedésben bízók sem csak a keresletélénkülésre számítanak, hanem a minőségi termelés érdekében megvalósított fejlesztések és beruházások eredményeiben. Némi pesszimizmusra utal, hogy az év első hat hónapjában 10 százalékkal kevesebb vállalkozó tervez foglalkoztatásbővítést, mint egy évvel korábban.
A tervezettnél jóval nagyobb inflációs várakozás jellemzi a dél-magyarországi megye vállalkozóit. A belföldi piacra termelőknek 83 százaléka kívánja emelni árait az év első felében, s csak 15 százalékuk nem tervez árváltoztatást. Mindössze 2 százalékuk gondolkodik árcsökkentésen. Az elmúlt év hasonló időszakában mért adatokkal összehasonlítva kiderül: jóval több vállalat akarja ez évben a tervezett infláció mértékével vagy annál jobban növelni árait. Lényegesen kevesebb a változatlan árakat jelző társaságok aránya. Érdekesen alakul a várható áremeléssel számolók köre is. Ezek szerint a kereskedelmi szféra cégei számolnak a legnagyobb mértékkel, szerényebbel az iparvállalatok, az építőipar és a pénzügyi szolgáltatók.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.